Platnost starých řidičáků pomalu končí. Tomu, kdo má řidičský průkaz vydaný mezi červencem 1964 a prosincem 1993, už nezbývá příliš mnoho času na výměnu. Lidé přitom otálejí a čekají až na poslední chvíli.

Taková je praxe zejména v Břeclavi. Své o tom vědí na tamním oddělení evidence vozidel a řidičských průkazů. „Lidé mají pořád čas. Výměna řidičských průkazů ale mnohdy neznamená práci na pár minut. Chodí za námi lidé, kteří nemají v pořádku mnoho věcí. Nosí i dvacet let staré fotky a tvrdí, že na nich vypadají pořád stejně,“ upozornila úřednice Jindřiška Musilová.

V Břeclavi se výměna řidičáků týká zhruba tří tisíc lidí. Dvě třetiny z nich si zatím čas na cestu na úřad nenašly.
O něco lépe jsou na tom v Pohořelicích. „Od května si přišla průkaz vyměnit asi polovina z dvanácti set lidí. Skutečný počet se ale bude pohybovat mezi třemi sty padesáti až čtyřmi sty osobami. Někteří starší lidé už totiž neřídí, a tak se řidičských průkazů vzdávají nebo jim zůstanou ležet v šuplíku. Jiní se zase bojí pokut, které popisovala televize,“ řekla Lenka Dudová z odboru dopravy pohořelické radnice.

Zbyněk Háder z Hustopečí má řidičák vydaný v roce 1988. Jako další ale s výměnou nijak nechvátá. „Situace mě nenutila. Jsem konzervativní typ. Nechávám to na poslední chvilku,“ svěřil se upřímně…

 

Více Břeclavský deník v pondělí 8. října