Městští zastupitelé schválili jeho umístění už loni v létě, testovací provoz ale začne až nyní. I navzdory kritice z opozice. „Končíme s přípravami technického zázemí a zahájíme testování,“ potvrdil zástupce velitele břeclavských strážníků, kteří radar obsluhují, Zdeněk Novák.

Jak dlouhá zkušební doba bude, je dosud nejasné. Záleží například na výsledcích a výkonu techniky. Ulice Na Valtické, kudy míří lidé směrem k Valticím či Mikulova, patří ve městě k těm nejvytíženějším. Radar zachytí rychlost projíždějících aut v obou směrech.

Pomoci má také s identifikací poznávacích značek ze zahraničí. „Jestli přibydou i další radary, zatím nevíme. Řeč byla pouze o tomto,“ reagoval Novák na dotaz, zda se pod větší kontrolu dostanou i další ulice.

Proti jejich umístění je například opoziční zastupitel Luboš Krátký. Považuje je pouze za výdělečné, nikoliv zvyšující bezpečnost. „Vhodnější jsou stavební řešení, aby řidiči dopředu věděli o přechodech a nutilo je to přibrzdit. Bezpečnost by se měla řešit jinak než vydělávajícím radarem,“ sdělil Krátký.