Téměř o sto procent více řidičů z Břeclavska se letos před jízdou posilnilo nějakou tou skleničkou. Vypovídají o tom policejní statistiky.

„Letos jsme při silničních kontrolách zjistili skoro dvakrát více podnapilých řidičů než loni,“ prozradil šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach. Podle jeho slov jsou čísla skutečně alarmující. „Od začátku roku až do čtvrtého listopadu policejní hlídky zadržely tři sta sedm řidičů pod vlivem alkoholu. V minulém roce jich bylo za stejné období sto sedmdesát dva,“ řekl Mach.

Důvodem markantního nárůstu je prý především ne příliš důsledná legislativa a výše trestů. „Podíl má ale také to, že jsme mohli zvýšit počet policistů, kteří podnapilé řidiče zastavují. V příštím roce by jich mělo ještě několik přibýt. Rozhodně proto není radno riskovat, že člověka, který si dal před jízdou pivo nepo panáka, nechytíme,“ pohrozil případným hříšníkům Mach.

Řidiči si podle něj neuvědomují, že jízdou pod vlivem mohou ohrozit jak ostatní, tak i sebe. „Řešili jsme spoustu kuriozních případů, kdy se především opilí cyklisté cestou z hospody skutečně těžce zranili, když spadli z kola. Jednou se dokonce na lesní cestě srazili dva cyklisté, kterým jsme pak naměřili přes jedno a půl promile alkoholu v krvi. Oba skončili v nemocnici s vážnými zraněními,“ popisoval jednu z nehod se šťastnějším koncem vedoucí dopravky.

Mnohdy ale havárie nekončí pouze zraněními. Nehody už si letos na Břeclavsku vyžádaly třináct obětí. Přesto je zajímavé, že i když policisté v tomto roce chytili více řidičů, kteří se před jízdou posilnili něčím tvrdším, zavinili opilí jezdci o osmnáct dopravních nehod méně než v roce předchozím. „Od letošního ledna jsme šetřili osm set sedmdesát šest dopravních nehod. V šedesáti případech jsme u viníka zjistili přítomnost alkoholu. Loni to bylo sedmdesát osm lidí z devíti set osmdesáti sedmi,“ vypočítával Mach.

Na Břeclavsku policisté nejčastěji kontrolovali řidiče, kteří měli v krvi do jednoho promile. „Za to jim hrozí pokuta deset až dvacet tisíc korun. Dostanou také zákaz řízení motorových vozidel na šest až dvanáct měsíců,“ uvedla Andrea Vajbarová z odboru správních věcí a dopravy břeclavské radnice.

Jak řekla, záleží ale na spoustě okolností. „Roli hraje třeba to, jestli řidič někomu ublížil, jak byl společensky nebezpečný. Každopádně nad jedno promile už se jedná o trestný čin, a ne jen o přestupek,“ dodala Vajbarová.

Podle šéfa břeclavských dopravních policistů Jiřího Macha tvoří část provinilců takoví, kteří sednou za volant třeba jen s jedním pivem naprosto výjimečně. Druhá část jsou ale notoričtí opilci, kteří si alkohol neodpouští pravidelně. „Ty už známe a stavíme je o to častěji. Rozhodně v kontrolách nepolevíme, ba právě naopak,“ slíbil Mach.

Své zkušenosti s alkoholem za volantem má i třiadvacetiletý Michal M. z Břeclavi. „Byl jsem na oslavě narozenin, kde jsem samozřejmě pil. Popojel jsem autem jen pár metrů, ale špatně jsem zaparkoval a někdo mě zřejmě nahlásil na policii. Když za několik minut přijela hlídka, už se nedalo nic dělat. Vysvětlování nebylo nic platné. Nejhorší je, že jsem byl do té doby zaměstnaný jako řidič z povolání a řidičák mi bude dost chybět. Rok je hodně dlouho, zaměstnavatel mi místo držet nebude,“ postěžoval si mladík, který jako mnozí další přišel na rok o řidičský průkaz a musí zaplatit pokutu patnáct tisíc.