Linde Ještěrka cup. Pro běžného smrtelníka s humanitním zaměřením pobíhání malých živočichů s ocáskem po předem vytyčené dráze. Ale ouha. Příjezd do Velkých Bílovic touto teorií dost otřásl. V areálu bývalého zemědělského družstva se proháněly ještěrky – vysokozdvižné vozíky a za jejich volantem se střídali statní muži. A dokonce i jedna žena.

Souboj o postup

„Ve Velkých Bílovicích se jede toto základní kolo vůbec poprvé, ale jinak je to již čtvrtý ročník Ještěrka cupu. Odtud postoupí patnáctka nejlepších do finále v Praze, kde budou bojovat o postup do německého Aschaffenburgu,“ prozradil hlavní pořadatel sobotní soutěže Pavel Osička.

Šestačtyřicet závodníků z jihomoravských firem se muselo vypořádat hned se dvěma trasami. A jednoduché rozhodně nebyly. „Na dráze číslo jedna pracují řidiči s čelním motorovým vozíkem. Hlavním cílem je projet trasu bez jakékoliv chyby. Navíc s sebou vezou přepravky. Trestné body získávají za nedodržení bezpečnostních pravidel,“ nechal Osička nahlédnout do náročné soutěže. Taklé v kryté hale jeli řidiči slalom, ale tentokrát pracovali i ve výšce.

Kolem obou drah se vytvořila početná fanouškovská základna. Povzbuzovat přijeli hlavně členové rodin, ale rady si řidiči vyslechli i o od svých soupeřů nebo kolegů z firem.

„Přihlásili mě šéfové. Dráhy se mi zdají docela těžké, takže uvidím, jak se mi povede. S vysokozdvižným vozíkem sice jezdím už dva roky, ale mám pocit, že se stále musím něco nového učit. Jednoduché to prostě určitě není,“ usmíval se Ladislav Šic z Hodonína, který je přesvědčený, že tato práce je hlavně o zkušenostech a člověk se musí hodně vyjezdit. Na závodech byl vůbec poprvé, přesto se těšil, až změří síly se soupeři.

Souboj se ženou

Mezi jezdci nechyběli ani zástupci Břeclavska. Například Radek Samson z Velkých Bílovic. „Jízdy mám už za sebou. Jedna dráha pro mě byla jednodušší, protože s tímto typem vozíku jezdím i v práci. Ještěrku řídím už pět let, ale také se pořád učím. Musím se přiznat, že zrovna nedávno se mi podařilo rozbít dvacet piv, které jsem převážel,“ přiblížil nedávnou prohru s ještěrkou.

Pořadatelé nakonec vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií a cenu si odnesli i ti, kteří jeli nejbezpečněji, tedy bez trestných bodů. Tou šťastnou byla shodou okolností jediná žena mezi řidiči – Eva Punčochářová. Tu docela překvapilo, že se nepřihlásilo více žen.

„Znám docela dost řidiček vysokozdvižných vozíků, u nás v práci jezdí často. Trasy jsou docela těžké a taky mě trochu potrápila nervozita,“ byla lehce zklamaná, ale na druhé trase pak všem mužům ukázala, že se dá projet rychle a navíc bez jediné chybičky. Dokonce si vysloužila potlesk.