Lanžhotští řeší, co s neukázněnými řidiči, kteří se obcí prohánějí jako po závodní dráze. Obec na tahu od slovenských hranic má s nimi zkušeností víc než dost. „Řidiči jezdí rychle všude, ale u nás se to násobí příhraniční polohou. Proto pronajmeme radar na měření rychlosti a chystá se také stavba zpomalovacího ostrůvku,“ prozradil lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Ostrůvek by měl vyrůst teprve v přespříštím roce na ulici Kostická. Zato radaru u vjezdu do obce od Břeclavi se Lanžhotští dočkají už v nejbližších týdnech. „Zatím uvažujeme o pronájmu na půl roku. Když se to osvědčí, necháme ho tam,“ uvedl starosta. Zároveň požádal policisty o častější kontroly neukázněných šoférů.

Zpomalovací ostrůvky či přenosné radary jsou podle vedoucího břeclavského dopravního inspektorátu Jiřího Macha velmi dobrou prevencí dopravních nehod. „V západoevropských zemích jsou běžné a je prokázané, že velmi dobře fungují,“ řekl Mach.
V poslední době podle něj obcí, kterým záleží na bezpečnosti dopravy, přibývá. „Je to dobře, protože my dopravní policisté obyčejnými kontrolami všechno

nezachráníme. Stejně důležitý je i stav silnic. V mnoha obcích už si to uvědomili a investují do stavebních úprav na zpomalení vozidel,“ dodal policista.
Takzvané zařízení na okamžité zjištění rychlosti projíždějícího vozidla čili radar, na jehož displeji řidič okamžitě vidí, jakou rychlostí jede, je například u vjezdů do Břeclavi nebo Hustopečí.

Podle policistů má významný psychologický efekt. Ostrůvek zužující vozovku zpomaluje řidiče ve Valticích nebo v Přibicích.
Lednice se před lety stala jednou z prvních obcí, která nechala na silnici instalovat retardér. „Do té doby byl běžný spíše na sídlištích. Nás si jedna firma vybrala jako takovou pilotní obec a musím říct, že se nám retardér velmi dobře osvědčil,“ sdělil starosta Lednice Libor Kabát.

V souvislosti se stavbou lázní navíc na vjezdu do Lednice od Břeclavi přibyl zpomalovací ostrůvek. „V dnešní době je možné využívat spousty nových technologií a dělat jednu stavební úpravu za druhou. Pro obce je to ale stále otázka peněz, kterých není nikdy dost,“ dodal Kabát.