Celodenní program pro rodiče s dětmi pod názvem Římané jsou tady! tam připravil Hotel Termal Mušov spolu s archeology z Dolních Dunajovic. „Je to první pokus. Dlouhodobě se zabýváme Římany a touto hravou vzdělávací formou je chceme představit lidem. Toto je první tematický víkend. Další se uskuteční druhého a třiadvacátého srpna. Vždy od deseti do sedmnácti hodin," objasnil archeolog Balázs Komoróczy.

Ale to už nás přerušuje velitel římských legionářů Tiberius Drusus Entis. „Vytvořte kruh bránící velitele, teď formaci klín a nyní chci vidět nezničitelnou nedobytnou formaci želva. Stačí! Marsus 
s Juliusem ukáží boj. Základem je pořádně se rozběhnout a křičet – to totiž protivníka nejvíc zastraší," vysvětluje Michal Žovinec, který vede dolnodunajovickou skupinu historického šermu s názvem Marcomania.

Velitel na kolenou

Výcvik legionářů pokračuje dalším soubojem. Tentokrát se zapojuje i sám velitel. Ten je za velkého křiku a jásotu přihlížejících dětí poražen Publiusem Corneliusem Magnusem. „Než představení je to spíš vzdělávací záležitost. Lidé se tu dozvědí i něco z minulosti. Třeba, že tady v lokalitě Hradisko u Mušova v letech 172 – 180 válčili Římané s Germány, proto jsme k této akci vybraly toto specifické místo," uvádí Komoróczy.

Do Pasohlávek za Římany přijela i Eva Kolářová s manželem a dvěma dětmi. „Dozvěděli jsme se o tom z internetu 
a tak jsme vzali děti na výlet. Je to zpestření a moc se nám tu líbí. Mysleli jsme, že tu bude hodně lidí, ale jsme rádi, že tu děti nemusí stát fronty. Už jsme vyráběli helmu z papíru a házeli oštěpem," jmenuje aktivity mladá Brňanka.

V areálu se pohybuje také rodina Jiřího Poloprutského 
z Frýdlantu u Liberce. „Přijeli jsme do kempu na dovolenou a dnešní den chceme strávit právě tady. Je tu náplň pro celou rodinu. Každý si tu najde to svoje. Máme sedmiletého syna a jedenáctiletou dceru, takže už jsme skládali mozaiku a tvořili z keramiky. Dcera zrovna odběhla ke tkaní opasků na karetkách. A určitě ochutnáme i nějaký 
z římských pokrmů, které tu nabízí," dodává muž ze severních Čech.