Všichni se usazují pod koruny stromů a zvědavě si prohlížejí pódium i plac pod ním. „Podařilo se nám vybudovat společenský venkovní areál speciálně pro tuto akci. Budeme jej nyní hojně využívat i na hody a na další kulturní události," říká radostně starostka obce Alena Vávrová.

Spokojeně vypadají i místní. „Konečně tady máme letní plac. Doteď byly všechny důležité události v místní sokolovně. Tohle řešení je mnohem lepší. Obzvlášť v letních měsících to ocení určitě i pánové, že si mohou dát pivo pěkně na sluníčku," směje se Jarmila Pažebřuchová a bere si jeden z pocukrovaných tvarohových koláčků, které roznášejí ženy v krojích. Muži si vzali na starost zase víno a pozorně sledují, zda mají všichni plnou sklenici.

První návštěva

Jak se máš? Tebe jsem dlouho neviděl. To jsou nejčastější věty, které kolem sebe slyším. „Je hezké, že si můžeme všichni zavzpomínat. Setkat se opět s přáteli, kteří už se odstěhovali. Myslím si, že vždy po několika letech by se něco podobného mohlo zopakovat," míní Pažebřuchová.

Stárky a stárci berou do kola své známé a protáčí je za doprovodu dechové hudby Dambořanka, která také slaví. Na hudební scéně je už devadesát let.

Do Velkých Hostěrádek, které mají v současnosti 495 obyvatel, přijel i bavič Franta Uher z Lanžhota. „Pokud se nepletu, jsem tady úplně poprvé. Ani s Moravankou jsme zde nikdy nehráli," pátrá ve vzpomínkách známý moderátor a zpěvák.

Vtipy z rukávu

Premiéru si Lanžhotčan odbývá úspěšně. Smějí se nejen diváci, ale také členové Dambořanky. Jeden z místních dokonce vytahuje z rukávu vtipy, které se o lidech v Lanžhotě říkají. „No já jsem hned věděl, že se někdo takový najde," pokyvuje hlavou Uher a obrací se směrem ke starostce se sklenkou v ruce. „Tak si připijeme na všechny, co dneska přišli, aby se vám tady i nadále hezky žilo," přeje muž.

I ostatní si přiťukávají a připíjí. Nálada všech je čím dál lepší. „Někteří se sem určitě vrací a shledávají se se známými po delší době. Vážím si každého správného Hostěradčana, Tohle jsou příjemně strávené chvíle," hodnotí starostka Vávrová událost, při níž není o zábavu ani vzpomínky nouze.