Václav Čermák se na svět poprvé podíval v Mušově. A tuto obec, kterou v sedmdesátých letech pohltily Novomlýnské nádrže, má také celý život zapsanou v občanském průkaze jako místo narození. Do nové občanky mu však nyní místo dnes již neexistujícího Mušova zapsali pohořeličtí úředníci Pasohlávky. Rozzlobilo ho to natolik, že průkaz odmítl převzít.

„Je to pravda, pan Čermák novou občanku ani nepřevzal. Většina ostatních ale ano. Je to hodně emotivní záležitost, ovšem nechceme to hnát do nějakých extrémů,“ vyjádřila se další mušovská rodačka Zdeňka Zemánková. Ta navíc upozorňuje, že katastrální území Mušov stále existuje.

„Místo narození v občance je téměř to poslední, co nám z Mušova zůstalo. Zapsání Pasohlávek je v rozporu s rodným listem, vysvědčeními i dalšími doklady, které máme,“ argumentovala žena, která stejně jako Čermák našla nový domov v Pasohlávkách.

Právě tady, v nejbližším sousedství zatopené obce, žije nejvíce bývalých Mušovských. Asi sto padesát. Problém s místem narození však mají po letech nejenom oni. „Týká se to všech lidí narozených v Mušově, kterým končí platnost občanky. Měli jsme řadu telefonátů z různých míst republiky. I jim napsali do nového dokladu totožnosti jako místo narození Pasohlávky,“ potvrdila Zemánková.

Mušov je zaniklá obec na Mikulovsku, byla zlikvidována i přes odpor svých obyvatel koncem 70. let dvacátého století na základě rozhodnutí tehdejších socialistických orgánů z důvodu výstavby vodního díla Nové Mlýny. Díky úsilí památkářů zůstal z obce zachován alespoň kostel sv. Linharta, stojící na malém ostrůvku.

Zdroj: Wikipedie

Potíž je v tom, že úředníci musí podle platného zákona zapsat do občanského průkazu obec podle aktuálního územního členění. „Na Městkém úřadu v Pohořelicích nám řekli, že nemají jinou možnost. Že postupují podle zákona,“ ví i pasohlávecký starosta Tomáš Ingr, který se snažil mušovským rodákům pomoci. Obrátil se dokonce i na ombudsmana. Marně.

„Někteří občané upozorňují, že uvádět místo narození podle stavu v době podání žádosti znamená z historického hlediska uvádět nepravdivé údaje. Nemyslím si však, že tento argument je dostatečně přesvědčivý a mohl by vést ke změně stávající právní úpravy,“ odpověděl mimo jiné starostovi veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Ten na problém upozornil ministra vnitra i parlament. Prosazení změny, která by Mušovským i dalším pomohla, však vidí spíše skepticky. „Pocity občanů obce Pasohlávky narozených v Mušově chápu a rozumím jim. Současně jsem si však vědom, že uvedení údaje o místu narození na dokladu podle stavu v době podání žádosti není záležitostí, která by občanům způsobovala větší nepříjemnosti,“ napsal ombudsman.

Zemánková, která se v zatopené vesnici narodila jako jedna z posledních, se přesto nevzdává. „Uvidíme, co se dá ještě dělat. Nyní uvažujeme o petici. Když nenajdeme jiné řešení, zřejmě se do ní pustíme,“ naznačila jednu z cest.

Petice by měla i podporu pasohláveckého úřadu. „Určitě bychom se připojili. Myslím, že většina zastupitelů by s tím souhlasila,“ myslí si starosta Ingr. Ten je připravený obrátit se s žádostí o pomoc i na jihomoravského hejtmana Michala Haška.