„Sraz připravujeme již dlouho. Ohlasy jsou velké. Podařilo se nám sesbírat téměř dva tisíce fotografií ze života Bořetic. Na výstavě jich z toho bude asi sedm stovek. Budu rád, když nám starší občané ještě upřesní některé události a řeknou nám něco o těchto fotografiích a životě v naší obci v minulosti," popisuje nápad s výstavou starosta Bořetic Václav Surman.

Toho například zajímá, jak se hodovalo za druhé světové války. „Víme, že hody se v Bořeticích za války uskutečnily alespoň dvakrát. Můj otec tam hrál v kapele. Prý na ně jednou přišli i gestapáci. Chtěl bych se o tom dovědět více. Třeba si občané na něco vzpomenou," vysvětluje.

Na akci pozval řadu rodáků z celé republiky i ze zahraničí a některé politiky. Do obce se po letech vrátí lidé i ze Spojených států amerických, Švýcarska nebo celé rodiny z Rakouska. „Po asi dvaceti letech zavítá zpět do Bořetic rodačka Šafránková, která žije v Litvínově," uvádí příklad Surman.

Láká i na zpěvačku Evu Pilarovou, kterou kvůli akci oslovil. Napadlo jej, že starší občané ji znají i pro její vztah k sousední Vrbici a její písničky mají v oblibě. Pilarová navíc ráda okolní krajinou projíždí jako fotografka.

Setkání začne už v pátek v pět hodin odpoledne otevřením výstavy fotografií. Hlavní program vypukne v sobotu. V jednu hodinu oficiálně zahájí sraz fanfárami muzikantské trio rodiny Sadílkových. Po nich se na sóle vystřídají vystupující děti, chrámová schola Deo Gratias, mužácké a ženské sbory. Ve čtyři hodiny odpoledne přijde na řadu Pilarová, která poté jako kmotra pokřtí novou knihu Bořetice v proměnách času.

„O víkendu čekáme vysoké teploty, ale připravíme se na ně. Vláček, který bude projíždět obcí bude klimatizovaný. Bořetičtí se na svezení moc těší. Někteří nemají moc příležitostí dostat se z jednoho na druhý konec obce. Přitom nové uličky třeba ještě ani neviděli," vychvaluje projížďky starosta.

Kolový vláček začne vozit rodáky a návštěvníky po obci a katastru Bořetic v sobotu od deseti do sedmnácti hodin.

Zájemci o pohled shora si mohou zarezervovat i vyhlídkový let nad vesnicí. Kdo chce mít pevnou půdu pod nohama, má možnost navštívit rozhlednu nad Kraví horou.

Do akce se zapojí i hasiči, myslivci, rybáři a další spolky. Sobotní program vyvrcholí večerní zábavou s malou slováckou kapelou Horenka. Setkání rodáků zakončí nedělní mše svatá v parku u kostela sv. Anny.

Co čeká rodáky

pátek: prohlídka fotografií

sobota: kolový vláček, letecký den, výstava mysliveckých trofejí, prohlídka rybníka, ukázky oblékání do kroje, techniky hasičů, vinařské muzeum, vystoupení školáků, Deo Gratias, sborů Bořečanky, Svodničan, Paniháj, z Radošovců, Evy Pilarové, křest knihy o obci, dechovka Horenka

neděle: venkovní mše svatá

PŘEMYSL SPĚVÁK