„Soutěž jsme udělali pro žáky třetích ročníků z naší školy. Přihlásili se nám ale i dva zájemci z druháku. Stříhat a vytvářet účesy budou jak na mužích, tak i ženách,“ uvedla Jindřiška Kachyňová ze Střední odborné školy průmyslové Edvarda Beneše a Středního odborného učiliště Břeclav.

Pánská část nesla název X-man. „Kadeřníci měli vytvořit střih díky kombinaci několika technik. Je to jen na nich, neurčovali jsme jim, jestli mají více vystříhávat nebo nechat třeba vlasy delší,“ popsala první úkol kluků a holek Kachyňová s tím, že na vytvoření účesu mají padesát minut.

Hodnotí učitelky

Už během této doby mistrové své žáky hodnotily. Body dostávali nejen za střih či zvolenou techniku, ale i za výběr toho, kdo jim sedí modelem. Žáci, ale i právě jejich učitelé přitom svorně přiznali, že sehnat si vhodný model není vždy úplně nejjednodušší.

„U žen mají vytvořit ve střihu asymetrii. Záleží ale na nich, kam ji umístí. Jestli třeba jen na ofinu nebo vystříhají například podkovu,“ dodala ke druhé kategorii Kachyňová.

Mistrové soutěž připravily zároveň i jako ročníkovou práci. Takže žákům nešlo jen o postup, ale také o dobrou známku. A řada z nich své učitele opravdu překvapila, nebáli se totiž více experimentovat, a to se samozřejmě u kadeřníků cení. „Letošní třetí ročník je opravdu dobrý. Jsou moc šikovní. Pokud dostanou možnost, určitě se svojí prací dobře uživí,“ doplnila.

„Z jedné strany jsem ráda, že škola takovou soutěž pořádá. Ale je pravda, že je těžké sehnat si model. Mně vyšel vstříc kamarád ze školy a pak sestra. Doma si už zvykli, že je stříhám já, skoro pořád mě využívají,“ usmívala se třeťačka Jaroslava Kudrnová z Prušánek. Pro sestru zvolila mikádo s delší ofinou a kamarádovi více vybrala krk.