Folk, country, bluegrass, blues, jazz. Letošní festival Úlety ve Velkých Bílovicích má co nabídnout. Na sobotní sedmý ročník pozvali pořadatelé do Velkých Bílovic i hodonínské Daniel and the Moravians, písničkáře ze Znojma a vystoupí i domácí folkové trio Marián & Úlety. Tuto tříčlennou skupinu tvoří Josef Kralovič, jeho syn Josef Kralovič mladší a dcera Marie.

„Prošli jsme si určitým vývojem. Před třemi roky jsem po dvanáctileté přestávce vzkřísil kapelu Úlety. Loni jsme ji ale zeštíhlili pouze na nás tři. A změnili název. Ostatní už měli tolik jiných zájmů, že se to časově dalo jen velmi těžko skloubit. Takhle v rodině je to koneckonců výhoda. Zkoušíme doma. Zařve se zkouška, a jde se hrát. Do obýváku," pochvaluje si s úsměvem kapelník Josef Kralovič starší. Marián & Úlety hrají v nástrojovém obsazení klasická kytara, basová kytara a flétna.

Vystupují spíše na menších koncertech, folkových festivalech či svatebních obřadech. A proč mají v názvu Marián?

„Hraji totiž sólově i jako písničkář Marián," vysvětluje jednoduše kapelník a otec šesti dětí. Ten o sobě tvrdí, že je i básník a poeta, což se promítá i v kapele. Většina repertoáru totiž vzešla z jeho autorského pera.

„Hrajeme akustický folk, ale máme i baskytaru. Aby na koncertech bylo taky trochu veselo, oživuji je sólovými písničkářskými vstupy s trochou poezie pro dospělé. Žánrově se snažíme odpoutat od běžného rytmického folku směrem ke komornímu pojetí," tvrdí Kralovič.

Hře na kytaru i učí

V kapele se také pokouší míchat klasickou hudbu s tradičním folkem. V některých skladbách i s latinskoa­merickými ryt­my.

Původně vystudovaný elektrikář vyrůstal ve Velkých Pavlovicích. O hru na kytaru se začal zajímat v osmnácti letech. Přivedla jej až k současnému povolání učitele hry na kytaru. Ve Velkých Bílovicích vede a doprovází i dětské soubory Dárečci, Horní Valybuci, Rybízci a Schola.

Každý z členů tria Marián & Úlety zpívá. „Abychom zachovali vokální trojhlas, musel se do zpěvu zapojit i junior. Na zkouškách je kvůli tomu legrace od začátku do konce," dobírá si syna Josefa.

Rodinná pohoda se odrazila i na jejich profilovém demo snímku z konce loňského roku. Nahráli například skladby Boží dítka, Motýlí nebo Super den.

PŘEMYSL SPĚVÁK