Tři roky trvalo, než zazvonil telefon a hlas produkční z ostravské televize oznámil, že rodiny Heřmanova a Kopova z Hustopečí byly právě do tohoto pořadu vybrány.Poslední únorový týden byl pro rodiny „týdnem pravdy“. U hustopečských dveří rodinného domu zazvonil realizační tým České televize v čele s moderátorem Petrem Svobodou. Jak jinak než v kroji a se skleničkou vína mohly rodiny Petra přivítat.

„Po krátkém rozhovoru jsme už jen napjatě očekávali, co si pro nás štáb připravil,“ prozrazuje Lenka Heřmanová. Realizační tým si s sebou na pomoc při zadávání úkolu přivezl cirkusového akrobata z rodu Jungů, který před rodinou bravurně vystřihl zadaný úkol. Jung roztočil v obou rukách talíře na metr dlouhé tyčce a mrštně s nimi předvedl kotoul vzad a vzápětí i vpřed. Otázka, kdo si bude následující týden lámat kosti v kotoulech, doslova visela ve vzduchu.

Petr Svoboda si napětí a nervózní členy vychutnal. „Úkol se naučí všichni kromě dětí a babičky, a ve studiu pak dva vylosovaní úkol předvedou,“ vyřkl nakonec známý moderátor své rozhodnutí a nechal už rodinu napospas jejich novému úkolu.

„Nemarnili jsme čas a s tréninkem jsme začali hned po odjezdu realizačního týmu. Naděje na vysněný zájezd na Srí Lanku se při pohledu na artistu pomalu rozplynula, ale rozhodli jsme se všichni, že si ho prostě v tom týdnu vybojujeme a ve studiu vytočíme,“ vysvětluje s odhodlaným úsměvem Lenka.

Talíře se točily po týdnu píle nakonec stejně dobře jako hlava z dobrého vína. Jenže předvést zadaný úkol ve studiu před kamerami a diváky je velice choulostivé a těžké.

Přišel poslední únorový víkend a Hodina pravdy pro rodiny z Hustopečí odbíjela své minuty. Napětí se ve studiu dalo krájet. Lákavý pohled na výhry, které se rodinám naskytly, nervy členům ještě trošičku počesal.

Dva vylosovaní však pod tlakem obstáli a k obrovské radosti hustopečských fanoušků a celé rodiny si zájezd na Srí Lanku vytočili.
„Byl to náročný týden, ale úkol nás stmelil,“ usmívá se dojatá babička Zlata. Týden plný smíchu, ale i napětí a tréninku stál jistě za to.

„Za osm let natáčení jsme takovou rodinu nezažili,“ pokyvovali shodně členové natáčecího štábu, které jihomoravská spontánnost rodiny doslova pohltila.

Obě rodiny dokonce propagovaly známou Burčákovou unii, když si nápis na tričkách Hodina pravdy přelepily slogany „Jsem členem Burčákové unie“.

Prostřednictvím televizní obrazovky se mohou lidé o nově naučeném kousku rodin z Hustopečí přesvědčit už osmého května.

KATEŘINA KOPOVÁ