Už loňská zkrácená sezona ukázala velký turistický zájem. „Dalece předčila naše očekávání. Od konce května do konce listopadu 2016 k nám zavítalo přes pětačtyřicet tisíc hostů. Tedy dvakrát více, než jsme původně předpokládali. Letos muzeum otevřelo své brány na konci března a od té chvíle jimi prošlo přibližně patnáct tisíc turistů,“ přiblížil ředitel Regionálního muzea v Mikulově, pod které Archeopark Pavlov spadá, Petr Kubín.

Archeopark Pavlov. Ilustrační foto.
Unikátní pavlovský archeopark za sto milionů je jednou ze staveb roku

Úspěchy sezony
Originální expozice i samotná budova muzea přilákala i pozornost porotců řady prestižních soutěží. Archeopark získal tituly Stavba roku 2016 a Stavba Jihomoravského kraje. Nejčerstvější je druhé místo mezi Muzejními počiny roku 2016 v soutěži Gloria Musaealis.

Mezi spokojené návštěvníky patří i Kamila Lesnerová z Hustopečí na Břeclavsku. „Líbí se mi hlavně, jakým stylem zapadá do okolní přírody. Nijak ta stavba nenarušuje ten prostor. Nehledě na to, že samotná expozice je opravdu zajímavá,“ chválila žena.

Aby si i v následujících letech udrželi zájem, připravilo unikátní muzeum pod Pavlovskými vrchy do svého druhého roku pro hosty novinky. „Nachystali jsem sérii dárkových předmětů inspirovaných paleolitem a uměním lovců mamutů. První kousky v podobě zápisníků a pohlednic jsou již k dostání. Další brzy představíme,“ navnadil Kubín.

Dokončení se také blíží Archeostezka, která provede turisty po úbočí Pavlovských vrchů. Změn se dočká i prostor před vstupem, kde jsou již lavičky z akátového dřeva. „Chceme, aby zde vznikl i vkusný stánek s občerstvením, který by zapadl do specifické architektonické koncepce místa,“ doplnil ředitel.

Archeopark v Pavlově na Břeclavsku přivítal na konci května první návštěvníky. Unikátní expozice lidi zavede za pomoci moderních technologií do éry lovců mamutů.
Události roku: open air, doživotí pro Dahlgrena či otevření Archeoparku