ONLINE rozhovor ZDE.

Všichni Češi určitě nejsou rasisti. Ale ani Romy by lidé neměli házet do jednoho pytle. To jsou jen některé z myšlenek, které se objevily v pátečním on–line rozhovoru s mikulovskou Romkou Marcelou Krištofovou na internetových stránkách Břeclavského deníku.

„Podle mě jsou lidi slušní a neslušní. A pokud se chováme slušně, nemůžou na nás přeci útočit a navíc na naše děti, které nikomu neublíží,“ vyjádřila se zaměstnankyně společnosti Víno Mikulov.

Právě ona se postavila za rodinu své sestry, před jejímž bytem řádili po zářijové dvě noci výrostci. Vykřikovali protiromské nadávky a jeden dokonce rozbil hozenou sklenicí Romům okno.

Čtěte také: Nadávky a střepy, takový byl noční útok na Romy

Devatenáctiletý mladík z Mikulova už také čelí obvinění z trestného činu výtržnictví. Proti takovým útokům je potřeba se tvrdě bránit, napsala v páteční on–line diskuzi čtenářka, která si zvolila přezdívku Adamanda Romová. A pokračovala: Tohle si někteří čeští občané prostě nesmějí dovolit. Jak byste řešila vy takové útoky, jaké byste dala tresty, a nemyslíte si, že byste měli větší klid někde jinde? Myslíte si, že útoky na Romy jsou jen v České republice?

„Nejsou, v cizině jsou daleko horší útoky. A nemám v úmyslu se stěhovat někam do ciziny. Já jsem Češka, zde jsem se narodila a tady také zůstanu. Poctivě pracuji, nikde nehlučím, nikoho nenapadám a neházím smetí z oken,“ reagovala Krištofová.

Ta odmítá označení romská aktivistka. Říká, že nebrání Romy jako celek, nýbrž svou rodinu, a to je rozdíl.

„Jen chci bránit svoji rodinu. Bránila bych všechny, kdybych věděla, že jde o slušné lidi,“ uvedla. „Zrovna tato rodina patří mezi ty, kteří chodí řádně do práce, nedělají dluhy ani binec,“ potvrdil také mikulovský starosta Rostislav Koštial.

I proto postižené rodině slíbil, že se jí bude město snažit pomoci s výměnou bytu, aby se dostala pryč z problematického místa. Zároveň ale starosta striktně odmítl, že by byl rasismus v Mikulově na vzestupu.

Čtěte: Útoky na Romy: první obviněný

„Tady až takové zásadní problémy nejsou. Naopak, mám třeba mezi Romy kamarády, kteří si běžně říkají cikáni a vůbec jim to nepřipadá hloupé. Děsím se toho, že by mohly nějaké problémy vzniknout na základě umělé popularizace tohoto problému,“ přiznal starosta. Na druhou stranu ovšem připustil, že mezi problémovými Mikulovany je největší procento právě Romů.

„Je pravda, že v množině těch zlobivějších je větší procento romských obyvatel. Kolik přesně, to si netroufnu odhadnout. Ale ani mě to vlastně nezajímá. Neposuzuji totiž člověka podle toho, jestli je to Rom, Moravák nebo Čech,“ zamýšlel se Koštial. Rozdíly nedělá ani Krištofová.

„Mně pomohlo hodně bílých lidí v životě. Dokonce mnohem víc než Romů. A dle mého názoru – kdo chce pracovat, tak pracuje. Má maminka celý život pracovala v živočišné výrobě a ve vinohradě, a když podnik zkrachoval, nestyděla se vzít si metlu a zametat Mikulov,“ připomněla.