Přijít se poradit, najít si zaměstnání nebo předcházet ztrátě bydlení. Takovou možnost mají nyní Romové v Břeclavi. Právě pro ně tam svou novou pobočku otevřel IQ Roma servis, který doteď sídlil pouze v Brně.

„Nejdřív jsme chtěli do ostatních měst a obcí na jižní Moravě vyjíždět z naší centrály v Brně. Pak se ale ukázalo, že v Břeclavi je daleko větší problém s touto etnickou menšinou než mnohde jinde. Tak jsme se rozhodli vybudovat pobočku také tady,“ vysvětlila důvody vzniku břeclavského IQ Roma servisu ředitelka společnosti Katarína Klamková.

Podle jejích slov jsou Romové nejméně oblíbenou menšinou v republice, ke které většina zaujímá největší sociální distanc. „Chceme za sebou vidět především reálné výsledky. Nemůžeme sice slíbit zázrak, ale výsledky v dlouhodobější perspektivě ano,“ slíbila Klamková.

Důvodem, proč do Břeclavi nebudou dojíždět pouze terénní pracovníci, kteří do romských rodin docházeli už od dubna, je snaha naučit Romy samostatnosti. „Terénní služba je skvělý nástroj, ale pokud už jsou klienti samostatnější, je dobré, aby se naučili služby sami vyhledávat, aby věděli, kde najdou pomoc,“ myslí si Klamková.

Zatím v Břeclavi pracuje jeden lokální asistent, do rodin dojíždějí dva terénní pracovníci z Brna a děti doučují čtyři dobrovolníci. „Podali jsme projekt na získání dotací z Fondu pro lidské zdroje a zaměstnanost. Čím více peněz se nám podaří získat, tím víc lidí tady může od nového roku pracovat,“ přiblížila plány IQ Roma servisu vedoucí projektu Lenka Maléřová.

Od dubna v Břeclavi pracuje Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, se kterou spolupracuje i IQ Roma servis. „Vize zní hodně dobře. My už jsme jednali s břeclavskými školami a všech šest se snaží získat certifikát Ligy lidských práv Férová škola. Myslím, že zřízení pobočky IQ Roma servisu v Břeclavi může mít velké výhody,“ domnívá se lokální konzultant Agentury David Oplatek.

Také břeclavská radnice je spokojená, že s Romy někdo konečně bude pracovat intenzivně. „Je velmi důležité formovat osobnost už v dětství, protože pak už je jedno, z jaké sociální skupiny pochází. Teď se navíc bude bourat budova bývalého romského centra, takže je skvělé, že tady bude další podobné zařízení,“ řekl vedoucí odboru sociálních věcí Zdeněk Janíček. S ředitelkou IQ Roma servisu se jednoznačně shodl na tom, že především vzdělání je jejich velkou prioritou.

Zdaleka ne všichni lidé z Břeclavi a okolí ale vnímají zřízení pobočky IQ Roma servisu pozitivně. „Myslím, že se tím vůbec nic nevyřeší. Oni si zvykli na život, který mají. Někteří Romové sami říkají, že prostě dělat nebudou. I v Týnci máme zkušenosti s Romy. Některé nám tam nastěhovali a během asi dvou měsíců se nám třeba ztratily válce z hřiště. Mezitím jsme je odchytili a upozornili, aby s tím přestali. Teď chodí dělat binec někam jinam,“ je přesvědčený František Prajka z Týnce.

Oplatek: Doufám, že budeme dál spolupracovat
Břeclav/ Před půl rokem Břeclav navštívila ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. V dubnu tam pak začala působit vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Jak si v Břeclavi vede? To prozradil její lokální konzultant David Oplatek.

Co se v Břeclavi v souvislosti s Romy změnilo od doby, co tady Agentura působí?
Přemýšlím, co se v Břeclavi změnilo v souvislosti s tím, že tady Agentura působí, a co se změnilo přirozeným vývojem. Často se to dá dost těžko od sebe odlišit. Mám totiž pocit, že řadě věcí jsme napomohli, ne že by byl výsledek celý náš. Myslím, že třeba spolupráce IQ Roma servisu s břeclavskou radnicí je částečně naším dílem. My jsme měli v podstatě napomoci dostat blíž k sobě subjekty, které by se k sobě jen tak nedostaly.

Jednali jste s lidmi, kteří Romy nemají zrovna moc v lásce, proč mají takový postoj?
Přiznám se, že k práci s veřejností jsme se ještě nedostali.

Když tady teď IQ Roma servis otevřel svou pobočku, jak budete pokračovat vy?
Agentura v současné době prochází po roce fungování reorganizací, takže nejsem schopný říct, jestli budeme pokračovat podobně i příští rok. Chtěli bychom ale dobře spolupracovat.

A jak vlastně Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách funguje?
My si nakupujeme službu asistence lokálního parnerství, a to pro nás dělá v Brně IQ Roma servis, potažmo v Břeclavi Štěpán Helešic. On je zaměstnancem IQ Roma servisu a my si kupujeme jeho služby. Ten má na starsti organizaci dobrovolníků, komunikaci se školami a rodinami Romů, vede grantový kalendář a ve výhledu je také psaní projektů.