Definitivní tečku udělal dnes Okresní soud v Břeclavi za téměř dvouletou kauzou zahradního keramika Vladimíra Baráka a podnikatele Jaroslava Kučery. Ten měl podle obžaloby za pomoci Romů třiašedesátiletého muže vystěhovat z domu.

K již šestému líčení se tentokrát dostavila i hlavní svědkyně a zároveň obžalovaná Věra Danihelová, družka ženatého podnikatele, která spolu s dalšími Romy v jeho domě uklízela. „Pan Kučera sice jednal protiprávně, nicméně ne v takovém rozsahu, aby ho soud shledal vinným. Proto celou věc postoupíme Městskému úřadu Břeclav,“ řekl při závěrečné řeči samosoudce Pavel Beránek.

Oba obžalované tak podle všeho čeká maximálně peněžitý trest, ale to jen případě, že městský úřad rozhodne, že se dopustili přestupku.

Na vývoj kauzy, po jejímž konci zůstalo několik nevysvětlených otazníků, nakonec nemělo zásadní vliv ani rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Ten totiž jak podnikatele Kučeru, tak Věru Danihelovou uznal v minulosti vinnými a předal spor zpět na přezkoumání k okresního soudu.

Obdobný názor měl při dnešním líčení i státní zástupce Tomáš Foldyna. „Oba se dopustili jednání, které naplňuje skutkovou podstatu trestného činu. Došlo k útisku, psychickému nátlaku, materiální škodě i zásahu do svobody pana Baráka,“ vysvětloval Foldyna, který požadoval pro obžalované podmíněné výchovné tresty.

Soudní tahanice může ale přece jen pokračovat, státní zástupce si totiž vzal lhůtu na rozmyšlenou, jestli proti verdiktu podá stížnost. Obžalovaní Kučera s Danihelovou tuto možnost ihned odmítli.

„Ale s výsledkem spokojený určitě nejsem. Pan Barák si před soudem navymýšlel řadu lží. Je to člověk, který má velké dluhy, je značně nedůvěryhodný,“ vyjádřil se k rozhodnutí soudu podnikatel Kučera.

Ani zahradní keramik, který při vyhrál, nepovažuje konečné rozhodnutí za správné. „Když mi tenkrát Romové vtrhli do domu, udělali tam pořádnou spoušť. Celkovou škodu, kterou mi způsobili, odhaduji tak na sto padesát tisíc,“ tvrdil Barák.

Třiašedesátiletému důchodci dal už jednou Okresní soud v Břeclavi zapravdu. Loni v listopadu totiž padlo konečné rozhodnutí mezi ním a rodinou Věry Danihelové, která tvrdila, že ji vyhrožoval likvidací. Soud však pro nedostatek důkazů důchodce osvobodil.