Záchrana rorýse není nijak výjimečná. Například před dvěma lety v Rousínově na Vyškovsku měl případ podobný scénář, jen ptáka zachránil obětavý zachránce, který nebyl mužem v hasičské uniformě.

V pondělí odpoledne zasahovali hasiči u požáru malotraktoru.
Oheň u Nových Mlýnů a konec malého traktoru. Škoda je dvě stě tisíc korun

Rorýsi často hnízdí na fasádách domů. „Rorýsi, kteří si vybrali jako svá hnízdiště pláště střech, se k hnízdům dostávají větracími otvory umístěnými pod samým okrajem střechy. Tyto otvory však bývají při zateplování zaslepeny mřížkou nebo izolací, hnízdiště jsou tak nenávratně ztracená. Někdy dojde i k zazdění živých mláďat, která pomalu hynou hladem,“ upozornili pracovníci České inspekce životního prostředí.

Zdroj: Youtube

Velikost české populace rorýsů odborníci v roce 2000 odhadli na 60 až 120 tisíc párů. V posledních dvou desetiletích však klesá, jak uvedla na svém webu Česká společnost ornitologická.

Jak rorýse poznáte? Je to drobnější tmavý pták, pro jehož siluetu jsou typická srpovitá křídla a lehce vidličkovitě vykrojený ocas. Prohání se v hejnech  rychlým letem mezi domy a hlasitým veselým "krí" zpestřuje pozdní letní odpoledne. Biologie druhu je velmi zajímavá - prakticky veškerý čas tráví ve vzduchu, kde se živí, páří ba dokonce i spí. Za chladnějších dnů upadá do stavů strnulosti a vyletuje opět až s dalším teplým počasím. Každoročně odlétá přezimovat do jižní Afriky. Žije v párech a vrací se vždy na stejné hnízdo, které je proto potřeba chránit. Na fasádě po něm nezbývají pobytové stopy. Nepřenáší žádnou známou nemoc ani parazity na člověka. Mláďata na hnízdě jsou velmi tichá. Zdroj: cizp.cz