Šestice dam neváhala a hned se pustila do práce. Díky bleskové výzvě facebooku, kterou vyvěsila Dagmar Ondroušková, se za jediný den podařilo nashromáždit úctyhodných šestasedmdesát látkových čepic. „Máme čas, jsme zavřené doma a šitím se bavíme. Když si jedna z vrchních sestřiček posteskla, že jim chybí právě čepice, rozhodla jsme se pomoct. Poptala jsem se švadlenek, které okamžitě souhlasily. Braly to jako odreagování od již stereotypního šití roušek,“ vypráví s úsměvem Ondroušková.

Ilustrační foto
U hranic se tvoří kolona kamionů. Sjeďte na objízdnou trasu, doporučuje policie

Původně žádaly sestřičky jen asi padesát kusů. „Na výzvu ale zareagovalo mnohem více děvčat, dokonce jsem musela některá i odmítat. Myslím tedy, že kdyby nemocnice potřebovala čepic nakonec ještě více, zvládneme je našít,“ říká Mikulovanka.

Ušít jednu čepici trvá přibližně stejnou dobu jako roušku. „Jen na čepici je potřeba více materiálu. V Mikulově je ale naštěstí množství ochotných a hodných lidí, kteří přinášejí k trafice na náměstí látky, nitě, cokoli, co doma najdou. My si jen vybíráme, z čeho šít,“ pochvaluje si solidaritu a ochotu místních Ondroušková.

Na český národ je hrdá. „Jsem pyšná na to, jak jsme se semkli. Uvědomili jsme si, že na světě nejsme jen proto, abychom se honili za prací a penězi. Věřím, že my Češi tuhle dobu zvládneme,“ neztrácí optimismus švadlenka.

Koronavirus, ilustrační foto
Na Břeclavsku je 15 nakažených. Podívejte se na mapě, jak to vypadá v regionu

Šít se naučila už jako dítě. „Byla jsem samouk. Šila a přešívala jsem si oblečení jako puberťačka a pak jsem šila i v totalitě na své děti,“ přibližuje Ondroušková.

Jednou z dam, která s šitím čepic vypomáhala, je i Ilona Salajková. „Byla to taková rychlá akce. Šít jsem začala patnáctého března roušky. Dá se říct, že se nám podařilo zaopatřit snad celý Mikulov. Když proto přišla výzva na čepice, řekla jsem si, že to zkusím,“ popisuje Salajková.

Jak přiznává, zpočátku ji čepice daly zabrat. „Je to jiný střih, člověk o tom musí víc přemýšlet. Přece jen nejsem švadlena,“ směje se Salajková.

I ona je mile překvapená, jak si lidé pomáhají. „Jsem pyšná na náš národ a povahu. Semkli jsme se, držíme spolu a podporujeme se. To nikde jinde ve světě neuvidíte,“ vyznává se žena.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník