Iniciativa vzešla podle slov starosty města Ladislava Straky na základě debaty školy, radnice a rodičů. „Bavili jsme se o tom, hodně jsme toto téma probírali. Není v naší kompetenci rozhodnout o tom, aby děti roušky ve výuce mít nemusely. Ovšem cítili jsme potřebu sdělit ministerstvu, že by se touto otázkou mělo více zabývat. Vláda říká, jak jsou pro ni školy důležité. Ale formu, jak dětem návrat do ní ulehčit, už neřeší. Nerozumíme tomu, proč je možné v pracovním kolektivu po negativním testu nemít roušku, a ve škole to možné není,“ zdůvodnil Straka.

Na dopis se jim zatím odpovědi nedostalo. „Upřímně řečeno ani nečekáme na odpověď. Spíše nám jde o to adekvátní formou upozornit na něco, co nás trápí, a ne jen pasivně přijímat rozhodnutí vládních představitelů,“ poznamenal starosta.

Vedení města po poradě se zástupci školy již před časem také nakoupilo alternativní covid testy ze slin. „Někteří rodiče s testováním z kraje nosní díky nesouhlasili a považovali je za traumatizující pro děti. Chtěli jsme jim vyjít vstříc, podpořit, pomoci a nabídnout možnost testovat děti jiným způsobem, když už je to nutné,“ doplnil Straka.