Fuj, tady to ale smrdí! Děcka, to je hnus, co? Peprnými výrazy hodnotila v pondělí skupinka procházejících školáků a jejich učitelek odpad vedle cesty v lese za břeclavskou nemocnicí. Právě společně narazili na jednu z nelegálních skládek.

Vyšlapaná stezka mezi stromy a o pár metrů dál na ní zahozená rozbitá lednička. V kopřivách za keřem pro změnu trčí vysloužilá dětská autosedačka. Jinde se válí hromady navozených větví od jabloní či zahradních růží. Les za břeclavskou nemocnicí rozhodně není příjemným místem k výpravě do přírody.

BOJ S VĚTRNÝMI MLÝNY

Na nelegální skládky upozornil Břeclavský deník Rovnost Ivan Novotný, který má v blízkosti zahrádku. „Je to ohavné. Lidé jsou líní vozit odpad na městské skládky, a zakládají tak své vlastní nelegální v lese. Člověk se tam pak ani nemůže normálně projít," vadí mu.

Narážel také na fakt, že do přírody nedaleko Dyje chodí mnoho malých dětí. „Často sem dorazí školáci nebo mateřinky s kantory a musí se skoro brodit roztékající se trávou. Do toho ještě kolem stezky vidí poházené kabely nebo igelity," kroutil Novotný nechápavě hlavou.Kolem množství odpadků a nelegálně navozených věcí musí v břeclavském lese procházet děti, které tam míří na procházky se školami. Podél stezky lze narazit kromě větví také na pohozené ledničky, televize či autosedačky.Zdroj: DENÍK/David Baláš

Že se jedná o reálný problém, potvrdil mluvčí Městské policie v Břeclavi Zdeněk Novák. „Je to dlouhodobý jev, se kterým se potýkáme. Tak trochu je to ale boj s větrnými mlýny, protože abychom vše uhlídali, tak by musel stát na každém pátém metru strážník, což zkrátka nelze," soudí.

Strážníci řeší problém s Lesním závodem v Židlochovicích, kterému oblast za nemocnicí patří. „Sledujeme to a už se nám alespoň díky fotopastím podařilo některé lidi nachytat. Bohužel však máme přenosné fotopasti jen dvě, takže je musíme vždycky dát na místo, kde je aktivita skládkařů zrovna nejvyšší. A kde je vůbec technicky možné aparáty umístit, což kvůli terénu nejde všude," uvedl Novák.

Policisté tak prosí o pomoc samotné zahrádkáře a majitele přilehlých garáží. „Jestliže nám lidé hned zavolají, že vidí něco podezřelého, můžeme to adekvátně řešit," nabádá Novák k akci.

Na jeho slova by rozhodně dal Zdeněk Mičuda, který vlastní pozemek jen desítky metrů od lesa. „Kdybych tu někoho viděl, hlásil bych to, protože mi bordel vadí. Pokud je ale v lese pouze navozená tráva a větve, tak to podle mě takový problém není," odmítá vinit všechny.

Lidem však hrozí za vytvoření jakékoliv nelegální skládky přímo na místě pokuta do pěti tisíc korun. Pokud by případ putoval do správního řízení, sankce by vyšplhaly až na desítky tisíc.

DAVID BALÁŠ