Úseky plné děr, často opakovaně zalepované vrstvami asfaltu, a nespokojení a vzteklí řidiči. Hned několik silnic je na Břeclavsku v havarijním stavu. Redakce Deníku společně s krajskými silničáři vytipovala místa, která se v letošním roce dočkají oprav. Kraj do nich hodlá investovat desítky milionů.

Jedním z prvních, který přijde na řadu, je most přes dálnici D2 u Moravského Žižkova. A to už v dubnu. Oprava by měla spolknout na osmnáct milionů korun, přičemž část peněz pokryje dotace. Most je ve špatném stavu, což prokázala i jeho diagnostika. Opravovat se bude jak mostní svršek, tak i přilehlý asi stotřicetimetrový úsek silnice.

„Jde o vzpěradlový rám o třech polích, kde nosnou konstrukci tvoří předpínané nosníky. Během rekonstrukce mostu odstraníme zábradlí, vybouráme římsy, odstraníme vozovku včetně přechodových částí mostu a přechodových desek, izolace mostu a vyrovnávací a podkladní vrstvy na nosné konstrukci,“ popsal Libor Olšák, vedoucí investičního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Původní konstrukce silničáři nahradí novými. Barevného sjednocení a celoplošné sanace se dočkají i původní pohledové části. Silnici stavbaři rozšíří z původních šesti a půl metru na osm metrů. „Hotovo by mělo být v listopadu,“ dodal Olšák.

Zrekonstruují úsek silnice u Zaječí

Předběžně ve stejném termínu má začít i oprava 1,365 kilometru dlouhého úseku silnice druhé třídy číslo 425 mezi Rakvicemi a Starovičkami. Akce za zhruba pětadvacet milionů korun má trvat asi dva měsíce. „Nejprve provedeme odfrézování asfaltových vrstev a pak dojde k recyklaci za horka. Následně se položí ložná a obrusná vrstva a provedeme výškové napojení sjezdů,“ přiblížil vedoucí investičního úseku.

Pokud bude schválená dotace a podepsaná smlouva o dílo, pak by mohla začít rekonstrukce více jak čtyři kilometry dlouhého úseku silnice druhé třídy číslo 421 u Zaječí. Původně krajští silničáři avizovali začátek prací na červen. Odhadované náklady hovoří o sto dvaašedesáti milionech korun.

„Začátek rekonstruovaného úseku je asi osmdesát metrů vzdálený od křižovatky se silnicí druhé třídy číslo 425. Končí pak u cedule značící výjezd z obce,“ popsal Olšák s tím, že by práce měly trvat až do září příštího roku.

Podotkl, že z oprav je vyjmutý již zrekonstruovaný most. Nový bude ale mostní objekt. „Dojde i k výstavbě dešťové kanalizace, rekonstrukci propustků, stavebním úpravám místních komunikací, sjezdů, autobusových zastávek, k přeložkám vedení a úpravě objízdných tras,“ vyjmenoval šéf investic krajských silničářů.

Opraví silnici mezi Břeclaví a Lednicí

Další tři opravy by krajští silničáři rádi zahájili v srpnu. A to rekonstrukci téměř kilometr dlouhého úseku na průtahu Hustopečemi, která by měla spolknout 20,8 milionů korun, opravu cesty mezi Velkými Němčicemi a Křepicemi za 15,2 milionů korun či opravu silnice mezi Břeclaví a Lednicí. Ta má vyjít na jednatřicet milionů korun.

„V Hustopečích jde o silnici druhé třídy číslo 420. Nejprve odfrézujeme asfaltové souvrství, pak vyměníme poškozené obruby a dvojřádek z žulových kostek, dojde k lokální sanaci a zalití trhlin a výměně uličních vpustí. Položíme dvě asfaltové vrstvy na spojovací postřiky, výškově dopojení sjezdů a komunikací a doplníme vodorovné dopravní značení,“ uvedl Olšák. Hotovo by mohlo být v listopadu.

Státní silničáři chystají na letošní stavební sezonu opravu průtahu Valticemi.
Valtice stojí před dopravním omezením. Začíná rekonstrukce průtahu městem

K odfrézování asfaltu, lokálním vysprávkám a zalití trhlin včetně položení dvou asfaltových vrstev na spojovací postřiky dojde i na více jak kilometr dlouhém úseku silnice druhé třídy 381 mezi Velkými Němčicemi a Křepicemi. I ten by měla být hotový v listopadu.

„Součástí stavby je pročištění stávajících příkop, výškové dopojení komunikací a sjezdů, zřízení nezpevněné krajnice, osazení směrových sloupků a zřízení vodorovného dopravního značení v plastu,“ konkretizoval Olšák.

Komenského nábřeží v Břeclavi je od prvního listopadu opět průjezdné.
VIDEO: Komenského nábřeží je po rekonstrukci otevřené, hlásí z Břeclavi

Stejná oprava čeká i více jak 2,3 kilometru dlouhý úsek silnice třetí třídy mezi Břeclaví a Lednicí. I tato oprava má být hotová ještě letos v listopadu.