Folklorní soubor pod jeho vedením každoročně žádá radnici o dotace, které pomáhají s pokrytím nákladů kulturních akcí. Jde až o stovky tisíc korun. Stejně jsou na tom další soubory a sportovní kluby.

Podle nového návrhu z dílny opozičního sdružení Mladí a Neklidní by průhlednosti udělování dotaci pomohlo, kdyby žadatelé navíc své záměry přednesli veřejně členům příslušné komise. Horák to vnímá jen jako další zátěž. „Děláme to všichni dobrovolně ve volném čase. Připravujeme dost pracné zdůvodnění, na jehož základě se o tom rozhoduje. Buďto bude mít město zájem, aby kultura byla nebo ne. Pokud to na městě odsouhlasí, asi nám nic jiného nezbude. Zatím se k nám ale nic takového nedoneslo," doplnil muž.

Návrh přednesl na posledním jednání břeclavského zastupitelstva lídr Mladých a Neklidných Jakub Matuška. „Cílem našeho snažení bylo přiblížit systém rozdělování veřejných peněz transparentním grantovým pravidlům," uvedl Matuška.

Reakce zastupitelů byly rozdílné. Zazněl například názor, že znevýhodnění budou ti, již nedokáží své záměry vhodně představit. „Někdo je v takových věcech kovaný, takže by si to vychutnal. Jiní, kterým to tak nemluví a mohou mít dobrý nápad, by nemuseli komisi přesvědčit," poznamenal místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD).

Nápad ale zůstal ve hře. „Dohodli jsme se s koalicí, že vyzkoušíme veřejná slyšení při jarních jednáních sportovní, kulturní a sociální komise," doplnil zastupitel.

Válka považuje test za vhodný. K pevnému zakořenění do systému přidělování dotací je ale skeptický. „V zásadě proti tomu nic nemám. Nedějí se žádné tajné věci. Na druhou stranu je otázka, zda je možné to tímto stylem projednat v rozumné době. V okamžiku, kdy pozveme všechny, půjde o strašně dlouhá jednání. Přineslo by to více problémů, než pozitiv," říkal místostarosta.

Jako promarněný čas vnímá myšlenku jeden z vedoucích Břeclavanu Libor Stránský. „Je to zbytečné. Žádáme vždycky na stejnou věc. Peníze potřebujeme, abychom mohli udržovat kroje, případně na koncerty… Nevím, zda by to mělo přínos, spíš jen práci navíc. Celkově mi to přijde jako ztráta času pro členy souboru i lidi z města," reagoval Stránský.

Někteří z žadatelů o městské dotace považují už nynější podmínky za příliš složité. Třeba právě Vlastimil Horák ze Slováckého krúžku tvrdí, že bez pomoci odborníka by si poradil jen stěží. „Formulář je postavený jako systém evropské dotace. Dříve to bylo jednoduší, ale dnes, kdyby u toho se mnou neseděl spřízněný ekonom, byl by problém," dodal Horák.

Celkově Břeclavští pošlou na kulturu devatenáct milionů korun, na sport pak necelých šestatřicet. Nejvíce stojí provoz zimního stadionu.