Rozhlednové šílenství na Břeclavsku zdaleka nekončí. Naopak. Po Bořeticích, Velkých Pavlovicích či Boleradicích mají další dvě nová vyhlídková lákadla vyrůst také v Hustopečích a Hlohovci. Krize, nekrize, možná ještě letos.

„Rozhledna bude vysoká bezmála sedmnáct metrů. Místo už máme vybrané, bude stát v mandloňovém sadu s výhledem na město a Pálavu. Má být totiž součástí turisticko–naučné Mandloňové stezky pro pěší. Projekt, který hodlá využít jedinečnosti mandloní u Hustopečí, už je hotový a zastřešuje jej mikroregion Hustopečsko,“ sdělil místostarosta města Libor Sadílek.

Jak prozradil, stavební řízení už začalo. Na mandloňovou krásu by se tedy první šťastlivci mohli podívat seshora možná už letos. Podmínkou je ovšem podpora Evropské unie. „Musíme být úspěšní v evropském projektu, jinak rozhledna letos nebude,“ potvrdil hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Náklady na dřevěnou stavbu vyztuženou ocelovými pruty totiž představují 1,7 milionu korun.

Podle Sadílka to určitě nejsou vyhozené peníze, byť nabídka rozhleden na Hustopečsku je už nyní velmi pestrá. „Rozhledna s odpočinkovým přístřeškem zcela jistě zatraktivní Hustopeče a okolí, může to být jeden z důvodů návštěvy. Kdokoliv sem přijede, může se klidně podívat na tři místa s rozhlednami v jeden den. Určitě si navzájem neuškodí,“ je přesvědčený.

Dřevěná replika

Hlohovecká rozhledna má být oproti té hustopečské zhruba o dva metry nižší. Díky společnému záměru, na jehož projekt dostal svazek obcí Lednicko-valtického areálu od kraje peníze, získala obec velmi zajímavý projekt pro umístění rozhledny na nejvyšším místě Valtické pahorkatiny, a to v trati Stará hora západně od obce.

„Projektant řešil novostavbu dle zadání obce jako repliku lednického minaretu. Jde o dřevostavbu o třech podlažích se zastřešeným vchodem,“ popsala rozhlednu hlohovecká starostka Jana Vlková.

Před obcí je ale nyní těžký úkol – sehnat potřebné peníze. „Budeme usilovně hledat nějaký dotační titul. Je ovšem otázkou, zda ještě letos. Hlohovec nyní řeší výstavbu sběrného dvora za více než patnáct milionů korun a inženýrských sítí za dalších dvanáct milionů. To nás značně limituje. Rozhlednu však neodsouváme a hledáme možnosti a partnery pro její výstavbu,“ podotkla Vlková.

Projekt je připravený tak, aby bylo rozhlednu možné rozšířit například o podsklepení nebo doplnit o uzavřené přízemí. Za obcí mezi vinohrady tak může vyrůst buď pouze dřevostavba pro rozhled po krajině, anebo nová atrakce Lednicko–valtického areálu nabízející turistům daleko širší služby.

„Stavba přímo svádí k umístění expozice o jedinečnosti přilehlé Národní přírodní památky Kamenica, která se svým biotopem podobá Pavlovským vrchům. Z rozhledny by byl mimochodem do tohoto starého vápencového lomu úchvatný výhled. Kromě botanických skvostů lze obdivovat také geologické zajímavosti, a tak by bylo možná zajímavé k rozhledně přidat také možnost sestoupit o nějaké to patro do podzemí,“ přemýšlí Vlková.

Jak dodala, turisty by možná v podzemí mohly zaujmout také výsledky práce hlohoveckých vinařů. Plánovaná poloha rozhledny je však ideální také například pro pozorování ptactva na Nesytu.

Od jedné ke druhé

Starosta Velkých Pavlovic, které loni vybudovaly pro návštěvníky vyhlídku Slunečná, radí Hustopečským i Hlohoveckým jít do toho. „Lidé se rádi dívají seshora. Nám se za půl roku podařilo návštěvnost Velkých Pavlovic zvednout asi o dvacet tisíc lidí. A právě rozhledna se stala velmi vyhledávaným místem,“ všiml si Pavel Procházka.

Současně ale připustil, že nové rozhledny mohou již zaběhnuté vyhlídky zastínit. „To ale není až tak podstatné. Důležité je spojit vyhlídková místa kvalitními cestami, aby mohli turisté projet na kolech od jednoho ke druhému,“ přidal zajímavý návod. Společně s doporučením udělat u každé rozhledny také odpovídající sociální zázemí.