VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napojení přes Břeclav Mikulovsku stačí

Břeclav - Dálnice do Rakouska, letnění největšího moravského rybníka Nesyt i přání Bulhar vystoupit z Chráněné krajinné oblasti Pálava. To všechno byla žhavá témata, na která se čtenáři Břeclavského deníku a Nového života ptali v internetovém on–line rozhovoru vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky.

9.2.2008 1
SDÍLEJ:

Jiří Matuška ukazuje, jak čidlo na sčítání turistů funguje. Foto: DENÍK/Dagmar Fialová

Jak vlastně dopadlo letnění Nesytu? Kolik je tam teď vody?

Z našeho pohledu, tedy za ochranu přírody, určitě dobře. I když přiznám, trochu to během loňského roku skřípalo. Ale zase jsme trochu víc poznali některé vztahy, lidi, skutečnosti, které s tím byly spojeny. Pořád ještě dáváme dohromady výsledky od odborníků. Můžeme ale jednoznačně potvrdit, že pro ptáky bahňáky a pro vzácné bahenní rostliny to bylo vynikající. A jistě to prospělo i vlastnímu rybníku, nebo určitě neublížilo. Je to přeci jen chráněné území. No a přestože jsme v průběhu roku slyšeli, anebo i četli, že rybník je zničený a že se nenapustí, je dnes již skoro na plné vodě.

Co si myslíte o případném zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží?

Další zvýšení hladiny považuji za zbytečné a nereálné. Situace by měla jít spíše opačným směrem. Jsem od loňského roku v jedné komisi pro řešení situace, ta se ale zatím nesešla, takže ani nevím, kam se má směr ubírat.

Jaký je váš názor na vedení dálnice Brno - Vídeň přes Mikulov?

Myslím si, že tvrdit, že jedině tato trasa je ta správná, je teď přinejmenším odvážné. Mně osobně je líto, že se dřívějším postupem tak rychle vyblokovala varianta s napojením přes D2. A že se teď tak složitě diskutuje. V pondělí jsem byl na jednání ke dvěma variantám vedení trasy okolo Břeclavi a zdaleka mně nepřipadají jako nemožné. Jsou sice komplikované, ale mikulovská trasa není? Já jsem pro pokračování v objektivním projednávání obou variant. Rozhodnutí by mělo padnout až potom.

Je přípustná mimoúrovňová křižovatka, která zkazí jedinečný pohled na Mikulov? Má smysl, aby auta od Valtic napřed projela celým Mikulovem a pak se na jediné dálniční křižovatce u odbočky do Březí otočila a jela okolo Mikulova ještě jednou?

Výstavba mimoúrovńové křižovatky u Mikulova není otázkou přípustnosti, ale vydaného povolení ke stavbě. Pokud vím, pořád jsme ve fázi přípravy územního řízení a vydávání patřičných povolení a souhlasů. Je pravda, že se projektanti dálnice maximálně vypořádávají se zapuštěním silničního tělesa, ale asi vždy bude nějakým způsobem pohled přes ně dotčen. Proto by měla být také předložena i vizualizace celého záměru. pak bude posouzení mnohem lepší. Příjezd od Valtic k Mikulovu a jeho průjezd na jih, myslím si, ještě zdaleka není vyřešený.

Není navrhovaná dálnice kolem Pálavy jen vyhazováním peněz? Vždyť do Brna vede z Mikulova velmi dobrá silnice?

Domnívám se, že Mikulovsko je nyní opravdu dostatečně silničně obslouženo. Pokud by došlo k napojení na jih okolo Břeclavi, pak to Mikulovsku stačí. Naopak může z klidnější pozice dál a více těžit v cestovním ruchu.

 

Jaká je situace kolem lokality Betlém?

Jestli myslíte situaci s uvažovanou dálnicí, tak myslím, že chráněné území Betlém by nemělo být stavbou přímo dotčeno. Další případné negativní dopady teď nechci předjímat, ale určitě je to popsáno v projektových podkladech. Nevybavuji si nějaký velký střet, na rozdíl například od horní Novomlýnské nádržky.

Co říkáte na obrovský nárůst automobilové dopravy například v Břeclavi? Nevychází radní příliš vstříc motoristům?

Nárůst automobilové dopravy je obecně obrovský, není to problém jen Břeclavi. Vstřícnost radních nedokáži posoudit.

Existuje způsob, jakým se dá zamezit těžbě dřeva a pustošení v rezervacích na Soutoku? Z těch holých plání jde mráz po zádech…

Ano, existuje. Jednak je to jasné formulování do nového lesního hospodářského plánu, který se bude připravovat na deset let od roku 2010. Jednak to musí být zájem ze strany pověřeného hospodáře, lesníků, o změnu. Teď je situace složitá, protože lesníci mají mnohé těžby uloženy jako povinnost. A ochrana přírody nemohla vznést větší odůvodněný požadavek. První kroky už byly udělány a také vypracovány materiály o dohodě těchto dvou zájmů. Alespoň roky 2008 a 2009 by se takto mohly dohodnout a omezit započaté těžby. Ujišťuji vás, že se jedná.

Co říkáte snaze Bulhar vystoupit z CHKO? Nemá starosta pravdu, když tvrdí, že jim to nic pozitivního nepřináší, spíše znepříjemňuje život dalšími papíry a omezeními?

Tato „kauza“ byla velmi specifická. Jsem přesvědčen, že institut CHKO může sice někde dílčím způsobem omezit, ale vcelku je ve prospěch ochrany a rozvoje celého území. Proto jsem chápal požadavek pana starosty jako nešťastný výkřik k řešení dlouho neřešených problémů. Proto jsem napsal snad čtyři podpůrné dopisy.

Existují nějaké plány na zkulturnění koryta Klentnického potoka a okolí bývalého kravína v Klentnici?

Nevím, co přesně myslíte pojmem „zkulturnění“, ale ochrana přírody zastoupená naší Správou CHKO Pálava teď v tomto prostoru nic nechystá. Je to území druhé zóny odstupňované ochrany přírody a prozatím je dostatečné tam udržet pořádek. A to není vůbec jednoduché. Pokud vím, tak ve spodní části potoka, zhruba v rákosinách pod sochou svatého Leonarda, uvažuje jeden investor o vybudování malých vodních ploch, rybníčků, což s námi předjednali. My se takovým záměrům nebráníme. Naopak je vítáme, ale s dodržením podmínek.

Myslím například vybudování turistické stezky a Milovice…

To zde opravdu neplánujeme. Ale nikomu nebráníme se tam procházet a trávit volný čas.

Věříte, že se kvalita životního prostředí zlepšuje nebo zhoršuje?

Lokálně se může zlepšovat, ale jsem spíše skeptik a myslím si, že se globální stav spíše zhoršuje. Za tichého přispění nás všech, bohužel.

Autor: Michal Šupálek

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky (St 9-11 hodin.), Krátkodobé zaměstnání, Dobrý zdravotní stav - bez různých omezení. Pracoviště: Stralnet s.r.o. - 01, Vídeňská, č.p. 999, 691 23 Pohořelice. Informace: Aleš Schnirch, +420 775 645 358.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků OBSLUHA VÝROBNÍCH STROJŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: 9.8/21.12.2017 - příprava surovin pro výrobu, příprava a plnění obalů, obsluha varného zařízení, obsluha elektrického paletizačního vozíku, manipulace s břemeny 15-25 kg. Min. vyučen (obor nerozhoduje), vhodné i pro absolventy, fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, časová flexibilita. Po 3 měsících mzda 20 000,- Kč. Vlastní doprava do práce nutná. KONTAKT: Mgr. Hana Gergičová, tel. 731 691 090, mail: kariera@frujo.cz, PRO PRACOVNÍKY Z JINÉHO KRAJE ZAJIŠTĚNÍ UBYTOVÁNÍ, PŘÍSPĚVEK NA DOPRAVU. , Místo výkonu práce: Tvrdonice. Pracoviště: Frujo, a.s., 691 53 Tvrdonice. Informace: Hana Gergičová, +420 731 691 090,e-mail:kariera@frujo.cz.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KUCHAŘKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 15.8.2018 - práce kuchaře. I základní vzdělání s praxí v oboru, vyučen v oboru i absolvent. Prac. doba v turnusech mezi 7.00 - 21.00 hod. (krátký/dlouhý týden). KONTAKT: Balgová Dagmar, tel.: 777 925 053 nebo osobně na adrese: Na Šlajsi č.e. 36, Lanžhot., Místo výkonu práce: Lanžhot. Pracoviště: Šlajsa, s.r.o., Na Šlajsi, č.p. č.e. 36, 691 51 Lanžhot. Informace: Dagmar Balgová, +420 777 925 053.

Výroba - Výroba Montážní dělník 120 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení ELEKTROMONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 14.8.2018 - montáže silnoproudých a slaboproudých elektroinstalací apod. Vyučen v oboru elektrikář, praxe 1 rok, ŘP sk. B výhodou, vyhl. 50/78 Sb. §5 výhodou. KONTAKT: sjednat schůzku na tel.: 775 634 303, Místo výkonu práce: Velké Bílovice a okolí. Pracoviště: Pavel rilák - provozovna, Zahradní, č.p. 798, 691 02 Velké Bílovice. Informace: Helena Riláková, +420 775 634 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto. Na snímku vpravo Hloch.

Domácí prokletí zažehnáno. Břeclavští fotbalisté remizovali s Bystrcí

19. ročník jízdy historických vozidel Veteráni Moravským Slováckem. Představení na kyjovském náměstí.
29

Víc než sto let starý Maxwell i Jawa Robot. Veterány ozdobily kyjovské náměstí

Krojovaní vyrazili do ulic, roztančili Mikulov. Písně bavily i turisty z Berlína

Mikulov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – V ulicích kolem mikulovského Náměstí je v teplém sobotním dopoledni živo. Mezi skupinkami místních kličkují svižně procházející místní, občas projede skupina cyklistů. Další návštěvníci vyhledávají stín slunečníků početných předzahrádek. Za chvíli někteří vytahují mobily a začínají točit. Zaujala je skupina mužů v krojích prozpěvující na nároží.

Styl a Kabo provedl světem nových módních trendů. Nabídl i nadměrné velikosti

Brno /VIDEO/ – Košile, saka, kabelky i boty všeho druhu obsadily na tento víkend brněnské výstaviště. Jednu z největších módních událostí Evropy, veletrh Styl a Kabo, si tentokrát nenechalo ujít přes dvě stě vystavovatelů a stovky lidí.

Vědci předpoví obličej dítěte. Díky experimentům s embryi myší

Brno - Moje dítě bude mít frňák, zjistí možná budoucí rodiče díky vědcům z Brna. Odborníci z technologického institutu Ceitec brněnské techniky se zabývají formováním tváře u obratlovců a lidem by tak v budoucnu mohli pomoci zjistit, jaký obličej bude jejich potomek mít.

Už ani v hradu se nezchladí. Ve vedrech navštěvuje památky nebo zoo méně turistů

Jižní Morava - Klimatizace, voda, pořádný stín. Z míst, kde některý z těchto tří prvků chybí, nyní na jižní Moravě návštěvníci kvůli horku ubývají. Úbytek lidí zaznamenali třeba v zoo, či v zámcích na Znojemsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT