VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napojení přes Břeclav Mikulovsku stačí

Břeclav - Dálnice do Rakouska, letnění největšího moravského rybníka Nesyt i přání Bulhar vystoupit z Chráněné krajinné oblasti Pálava. To všechno byla žhavá témata, na která se čtenáři Břeclavského deníku a Nového života ptali v internetovém on–line rozhovoru vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky.

9.2.2008 1
SDÍLEJ:

Jiří Matuška ukazuje, jak čidlo na sčítání turistů funguje. Foto: DENÍK/Dagmar Fialová

Jak vlastně dopadlo letnění Nesytu? Kolik je tam teď vody?

Z našeho pohledu, tedy za ochranu přírody, určitě dobře. I když přiznám, trochu to během loňského roku skřípalo. Ale zase jsme trochu víc poznali některé vztahy, lidi, skutečnosti, které s tím byly spojeny. Pořád ještě dáváme dohromady výsledky od odborníků. Můžeme ale jednoznačně potvrdit, že pro ptáky bahňáky a pro vzácné bahenní rostliny to bylo vynikající. A jistě to prospělo i vlastnímu rybníku, nebo určitě neublížilo. Je to přeci jen chráněné území. No a přestože jsme v průběhu roku slyšeli, anebo i četli, že rybník je zničený a že se nenapustí, je dnes již skoro na plné vodě.

Co si myslíte o případném zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží?

Další zvýšení hladiny považuji za zbytečné a nereálné. Situace by měla jít spíše opačným směrem. Jsem od loňského roku v jedné komisi pro řešení situace, ta se ale zatím nesešla, takže ani nevím, kam se má směr ubírat.

Jaký je váš názor na vedení dálnice Brno - Vídeň přes Mikulov?

Myslím si, že tvrdit, že jedině tato trasa je ta správná, je teď přinejmenším odvážné. Mně osobně je líto, že se dřívějším postupem tak rychle vyblokovala varianta s napojením přes D2. A že se teď tak složitě diskutuje. V pondělí jsem byl na jednání ke dvěma variantám vedení trasy okolo Břeclavi a zdaleka mně nepřipadají jako nemožné. Jsou sice komplikované, ale mikulovská trasa není? Já jsem pro pokračování v objektivním projednávání obou variant. Rozhodnutí by mělo padnout až potom.

Je přípustná mimoúrovňová křižovatka, která zkazí jedinečný pohled na Mikulov? Má smysl, aby auta od Valtic napřed projela celým Mikulovem a pak se na jediné dálniční křižovatce u odbočky do Březí otočila a jela okolo Mikulova ještě jednou?

Výstavba mimoúrovńové křižovatky u Mikulova není otázkou přípustnosti, ale vydaného povolení ke stavbě. Pokud vím, pořád jsme ve fázi přípravy územního řízení a vydávání patřičných povolení a souhlasů. Je pravda, že se projektanti dálnice maximálně vypořádávají se zapuštěním silničního tělesa, ale asi vždy bude nějakým způsobem pohled přes ně dotčen. Proto by měla být také předložena i vizualizace celého záměru. pak bude posouzení mnohem lepší. Příjezd od Valtic k Mikulovu a jeho průjezd na jih, myslím si, ještě zdaleka není vyřešený.

Není navrhovaná dálnice kolem Pálavy jen vyhazováním peněz? Vždyť do Brna vede z Mikulova velmi dobrá silnice?

Domnívám se, že Mikulovsko je nyní opravdu dostatečně silničně obslouženo. Pokud by došlo k napojení na jih okolo Břeclavi, pak to Mikulovsku stačí. Naopak může z klidnější pozice dál a více těžit v cestovním ruchu.

 

Jaká je situace kolem lokality Betlém?

Jestli myslíte situaci s uvažovanou dálnicí, tak myslím, že chráněné území Betlém by nemělo být stavbou přímo dotčeno. Další případné negativní dopady teď nechci předjímat, ale určitě je to popsáno v projektových podkladech. Nevybavuji si nějaký velký střet, na rozdíl například od horní Novomlýnské nádržky.

Co říkáte na obrovský nárůst automobilové dopravy například v Břeclavi? Nevychází radní příliš vstříc motoristům?

Nárůst automobilové dopravy je obecně obrovský, není to problém jen Břeclavi. Vstřícnost radních nedokáži posoudit.

Existuje způsob, jakým se dá zamezit těžbě dřeva a pustošení v rezervacích na Soutoku? Z těch holých plání jde mráz po zádech…

Ano, existuje. Jednak je to jasné formulování do nového lesního hospodářského plánu, který se bude připravovat na deset let od roku 2010. Jednak to musí být zájem ze strany pověřeného hospodáře, lesníků, o změnu. Teď je situace složitá, protože lesníci mají mnohé těžby uloženy jako povinnost. A ochrana přírody nemohla vznést větší odůvodněný požadavek. První kroky už byly udělány a také vypracovány materiály o dohodě těchto dvou zájmů. Alespoň roky 2008 a 2009 by se takto mohly dohodnout a omezit započaté těžby. Ujišťuji vás, že se jedná.

Co říkáte snaze Bulhar vystoupit z CHKO? Nemá starosta pravdu, když tvrdí, že jim to nic pozitivního nepřináší, spíše znepříjemňuje život dalšími papíry a omezeními?

Tato „kauza“ byla velmi specifická. Jsem přesvědčen, že institut CHKO může sice někde dílčím způsobem omezit, ale vcelku je ve prospěch ochrany a rozvoje celého území. Proto jsem chápal požadavek pana starosty jako nešťastný výkřik k řešení dlouho neřešených problémů. Proto jsem napsal snad čtyři podpůrné dopisy.

Existují nějaké plány na zkulturnění koryta Klentnického potoka a okolí bývalého kravína v Klentnici?

Nevím, co přesně myslíte pojmem „zkulturnění“, ale ochrana přírody zastoupená naší Správou CHKO Pálava teď v tomto prostoru nic nechystá. Je to území druhé zóny odstupňované ochrany přírody a prozatím je dostatečné tam udržet pořádek. A to není vůbec jednoduché. Pokud vím, tak ve spodní části potoka, zhruba v rákosinách pod sochou svatého Leonarda, uvažuje jeden investor o vybudování malých vodních ploch, rybníčků, což s námi předjednali. My se takovým záměrům nebráníme. Naopak je vítáme, ale s dodržením podmínek.

Myslím například vybudování turistické stezky a Milovice…

To zde opravdu neplánujeme. Ale nikomu nebráníme se tam procházet a trávit volný čas.

Věříte, že se kvalita životního prostředí zlepšuje nebo zhoršuje?

Lokálně se může zlepšovat, ale jsem spíše skeptik a myslím si, že se globální stav spíše zhoršuje. Za tichého přispění nás všech, bohužel.

Autor: Michal Šupálek

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník15 000 Kč

Zámečníci strojů OPERÁTOR/OPERÁTORKA VÝROBY - ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 23.2/30.8.2017 - operátor ve výrobě - zámečník. I ZŠ, vhodné i pro absolventy. Dvousměnný provoz 6.00 - 14.00 - 22.00 hod. KONTAKT: Schejbalová Jana Ing., tel.: 734 254 707, schejbalova@transroll.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Transroll-cz , a.s., pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Jana Schejbalová, +420 734 254 707,schejbalova@transroll.cz.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník20 000 Kč

Vedoucí úředníků v logistice VEDOUCÍ EXPEDICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 23.2.2018 - řízení logistiky, komunikace s přepravci, řízení skladu hotových výrobků, zodpovědnost za správnou expedici výrobků k zákazníkům. Min. vyučen, praxe v řízení expedice výhodou, znalost práce na PC (IS Helios Green), znalost práce se scanerem čárových kodů výhodou, spolehlivost, samostatnost, organizační schopnosti. KONTAKT: Schejbalová Jana Ing., tel.: 734 254 707, schejbalova@transroll.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Transroll-cz , a.s., pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Jana Schejbalová, +420 734 254 707,schejbalova@transroll.cz.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu19 000 Kč

Úředníci ve skladech OPERÁTOR/KA LOGISTIKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 23.2.2018/ Strukturovaný životopis zašlete na email: andrea.kudlackova@cz.bosch.com, nejvhodnější kandidáti budou kontaktováni ke sjednání osobního pohovoru. Vždy uvést pozici, na kterou reagujete. , Příjem/expedice náhradních dílů a přístrojů elektrického ručního nářadí, manipulace s náhradními díly v centrálním skladu, zadávání údajů o zakázkách do informačního systému a jejich další zpracování, manipulace s přístroji a náhradními díly v rámci servisního procesu, manipulace s obalovým, přepravním a pomocným materiálem. Požadujeme základní znalost práce na PC, zkušenosti ve skladovém hospodářství výhodou, flexibilita a schopnost samostatného řešení problémů. Jedná se o práci v prostředí rostoucí mezinárodní společnosti, poskytujeme zaměstnanecké výhody (týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, příspěvek v době pracovní neschopnosti, příspěvek na dopravu do zaměstnání a další benefity). Místo výkonu práce Mikulov.. Pracoviště: Bosch service center pt - provozovna mikulov, K Vápence, č.p. 1621, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Andrea Kudláčková, +420 725 879 532,519 305 775.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu19 000 Kč

Úředníci ve skladech OPERÁTOR/KA LOGISTIKY SE ZNALOSTÍ NĚMECKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 23.2.2018/ Strukturovaný životopis zašlete na email: andrea.kudlackova@cz.bosch.com, nejvhodnější kandidáti budou kontaktováni ke sjednání osobního pohovoru. Vždy uvést pozici, na kterou reagujete. , Příjem/expedice náhradních dílů a přístrojů elektrického ručního nářadí, manipulace s náhradními díly v centrálním skladu, zadávání údajů o zakázkách do informačního systému a jejich další zpracování, manipulace s přístroji a náhradními díly v rámci servisního procesu, manipulace s obalovým, přepravním a pomocným materiálem. Požadujeme ZNALOST NĚMECKÉHO JAZYKA NA KOMUNIKATIVNÍ ÚROVNI (příplatek ve mzdě), základní znalost práce na PC, zkušenosti ve skladovém hospodářství výhodou, flexibilita a schopnost samostatného řešení problémů. Jedná se o práci v prostředí rostoucí mezinárodní společnosti, poskytujeme zaměstnanecké výhody (týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, příspěvek v době pracovní neschopnosti, příspěvek na dopravu do zaměstnání a další benefity). Místo výkonu práce Mikulov.. Pracoviště: Bosch service center pt - provozovna mikulov, K Vápence, č.p. 1621, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Andrea Kudláčková, +420 725 879 532,519 305 775.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konec Olympijského festivalu v Brně uzavřeli krasobruslaři a krasobruslařky na ledě.
30

Olympiáda skončila, stejně tak festival v Brně. Navštívilo ho 157 tisíc lidí

Ilustrační foto.

Nehoda dvou řidiček v Mikulově: pro jednu zraněnou přiletěl vrtulník

Plavou v kombinéze, táhnou barel vody. Závod vodních záchranářů oslabila chřipka

Blansko /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Makej! Hop, hop, hop! Hlouček na okraji bazénu mohutně povzbuzuje plavce, který se ráznými tempy blíží ke startovním blokům. Jde to ale velmi ztuha. Trápí se. Ke dnu ho totiž táhne vodou nacucaná pracovní kombinéza. A v dalších disciplínách si také neodpočine. Pětikilová cihla v ruce nebo padesát metrů naznak s barelem plným vody, to je Blanenská dvěstěpadesátka. Závod vodních záchranářů.

Princezny i Spidermani zavítali do doby ledové. Na maškarním plese v Pavučině

Hustopeče /VIDEO/ - Zvolené téma pro dětský maškarní ples pořadatelé z Centra volného času Pavučina v Hustopečích trefili. Vybrali dobu ledovou a podle toho také vypadalo nedělní mrazivé počasí. Ani to však neodradilo stovky dětí z Hustopečí a okolí, aby v kostýmech vyrazily za zábavou.

Novorozená miminka Břeclavska 8. týdne 2018

Břeclavsko - Novorozená miminka 8. týdne roku 2018. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Povinnost přijímat dvouleté dětí dělá vrásky školkám. Kvůli místu i vybavení

Jižní Morava – Šestitisícové Hustopeče na Břeclavsku mají dvě mateřské školy, přesto se potýkají s nedostatkem míst. „Letos jsou obě školky naplněné,“ uvedla ředitelka mateřské školy U Rybiček Eva Javůrková. S obavami vyhlíží rok 2020, kdy podle novely musí vyhovět každé žádosti o umístění dvouletých dětí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT