VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napojení přes Břeclav Mikulovsku stačí

Břeclav - Dálnice do Rakouska, letnění největšího moravského rybníka Nesyt i přání Bulhar vystoupit z Chráněné krajinné oblasti Pálava. To všechno byla žhavá témata, na která se čtenáři Břeclavského deníku a Nového života ptali v internetovém on–line rozhovoru vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky.

9.2.2008 1
SDÍLEJ:

Jiří Matuška ukazuje, jak čidlo na sčítání turistů funguje. Foto: DENÍK/Dagmar Fialová

Jak vlastně dopadlo letnění Nesytu? Kolik je tam teď vody?

Z našeho pohledu, tedy za ochranu přírody, určitě dobře. I když přiznám, trochu to během loňského roku skřípalo. Ale zase jsme trochu víc poznali některé vztahy, lidi, skutečnosti, které s tím byly spojeny. Pořád ještě dáváme dohromady výsledky od odborníků. Můžeme ale jednoznačně potvrdit, že pro ptáky bahňáky a pro vzácné bahenní rostliny to bylo vynikající. A jistě to prospělo i vlastnímu rybníku, nebo určitě neublížilo. Je to přeci jen chráněné území. No a přestože jsme v průběhu roku slyšeli, anebo i četli, že rybník je zničený a že se nenapustí, je dnes již skoro na plné vodě.

Co si myslíte o případném zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží?

Další zvýšení hladiny považuji za zbytečné a nereálné. Situace by měla jít spíše opačným směrem. Jsem od loňského roku v jedné komisi pro řešení situace, ta se ale zatím nesešla, takže ani nevím, kam se má směr ubírat.

Jaký je váš názor na vedení dálnice Brno - Vídeň přes Mikulov?

Myslím si, že tvrdit, že jedině tato trasa je ta správná, je teď přinejmenším odvážné. Mně osobně je líto, že se dřívějším postupem tak rychle vyblokovala varianta s napojením přes D2. A že se teď tak složitě diskutuje. V pondělí jsem byl na jednání ke dvěma variantám vedení trasy okolo Břeclavi a zdaleka mně nepřipadají jako nemožné. Jsou sice komplikované, ale mikulovská trasa není? Já jsem pro pokračování v objektivním projednávání obou variant. Rozhodnutí by mělo padnout až potom.

Je přípustná mimoúrovňová křižovatka, která zkazí jedinečný pohled na Mikulov? Má smysl, aby auta od Valtic napřed projela celým Mikulovem a pak se na jediné dálniční křižovatce u odbočky do Březí otočila a jela okolo Mikulova ještě jednou?

Výstavba mimoúrovńové křižovatky u Mikulova není otázkou přípustnosti, ale vydaného povolení ke stavbě. Pokud vím, pořád jsme ve fázi přípravy územního řízení a vydávání patřičných povolení a souhlasů. Je pravda, že se projektanti dálnice maximálně vypořádávají se zapuštěním silničního tělesa, ale asi vždy bude nějakým způsobem pohled přes ně dotčen. Proto by měla být také předložena i vizualizace celého záměru. pak bude posouzení mnohem lepší. Příjezd od Valtic k Mikulovu a jeho průjezd na jih, myslím si, ještě zdaleka není vyřešený.

Není navrhovaná dálnice kolem Pálavy jen vyhazováním peněz? Vždyť do Brna vede z Mikulova velmi dobrá silnice?

Domnívám se, že Mikulovsko je nyní opravdu dostatečně silničně obslouženo. Pokud by došlo k napojení na jih okolo Břeclavi, pak to Mikulovsku stačí. Naopak může z klidnější pozice dál a více těžit v cestovním ruchu.

 

Jaká je situace kolem lokality Betlém?

Jestli myslíte situaci s uvažovanou dálnicí, tak myslím, že chráněné území Betlém by nemělo být stavbou přímo dotčeno. Další případné negativní dopady teď nechci předjímat, ale určitě je to popsáno v projektových podkladech. Nevybavuji si nějaký velký střet, na rozdíl například od horní Novomlýnské nádržky.

Co říkáte na obrovský nárůst automobilové dopravy například v Břeclavi? Nevychází radní příliš vstříc motoristům?

Nárůst automobilové dopravy je obecně obrovský, není to problém jen Břeclavi. Vstřícnost radních nedokáži posoudit.

Existuje způsob, jakým se dá zamezit těžbě dřeva a pustošení v rezervacích na Soutoku? Z těch holých plání jde mráz po zádech…

Ano, existuje. Jednak je to jasné formulování do nového lesního hospodářského plánu, který se bude připravovat na deset let od roku 2010. Jednak to musí být zájem ze strany pověřeného hospodáře, lesníků, o změnu. Teď je situace složitá, protože lesníci mají mnohé těžby uloženy jako povinnost. A ochrana přírody nemohla vznést větší odůvodněný požadavek. První kroky už byly udělány a také vypracovány materiály o dohodě těchto dvou zájmů. Alespoň roky 2008 a 2009 by se takto mohly dohodnout a omezit započaté těžby. Ujišťuji vás, že se jedná.

Co říkáte snaze Bulhar vystoupit z CHKO? Nemá starosta pravdu, když tvrdí, že jim to nic pozitivního nepřináší, spíše znepříjemňuje život dalšími papíry a omezeními?

Tato „kauza“ byla velmi specifická. Jsem přesvědčen, že institut CHKO může sice někde dílčím způsobem omezit, ale vcelku je ve prospěch ochrany a rozvoje celého území. Proto jsem chápal požadavek pana starosty jako nešťastný výkřik k řešení dlouho neřešených problémů. Proto jsem napsal snad čtyři podpůrné dopisy.

Existují nějaké plány na zkulturnění koryta Klentnického potoka a okolí bývalého kravína v Klentnici?

Nevím, co přesně myslíte pojmem „zkulturnění“, ale ochrana přírody zastoupená naší Správou CHKO Pálava teď v tomto prostoru nic nechystá. Je to území druhé zóny odstupňované ochrany přírody a prozatím je dostatečné tam udržet pořádek. A to není vůbec jednoduché. Pokud vím, tak ve spodní části potoka, zhruba v rákosinách pod sochou svatého Leonarda, uvažuje jeden investor o vybudování malých vodních ploch, rybníčků, což s námi předjednali. My se takovým záměrům nebráníme. Naopak je vítáme, ale s dodržením podmínek.

Myslím například vybudování turistické stezky a Milovice…

To zde opravdu neplánujeme. Ale nikomu nebráníme se tam procházet a trávit volný čas.

Věříte, že se kvalita životního prostředí zlepšuje nebo zhoršuje?

Lokálně se může zlepšovat, ale jsem spíše skeptik a myslím si, že se globální stav spíše zhoršuje. Za tichého přispění nás všech, bohužel.

Autor: Michal Šupálek

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 16 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA OBJEKTU/RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 9,11,/ Ostraha objektu centrály AGT + drobné práce na recepci - odvoz dopisů, cenin apod., Více informací na www.agrotec.cz, kontaktujte nás e-mailem: sevcikova@agrotec.cz.. Pracoviště: Agrotec a.s., Brněnská, č.p. 12, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Simona Ševčíková, +420 519 402 152,602 122 565. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 19 000 Kč Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby STAVEBNÍ ŘEMESLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 12.11.2018 - montážní, dokončovací a pomocné práce na stavbě. Vyučení v oboru, i absolvent, bez výučního listu praxe 3 roky, flexibilita, spolehlivost. KONTAKT: Gajdoštík Bohumír, tel.: 604 388 977, e-mail: office@quantris.cz, Místo výkonu práce: celá ČR dle zakázek. Pracoviště: Quantris, spol. s r.o., Růžičkova, č.p. 2060, 690 02 Břeclav 2. Informace: Bohumír Gajdoštík, +420 604 388 977. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 97 Kč Stavební a provozní elektrikáři PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 97 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 14.11.2018 - provozní elektrikář - opravy a údržba elektrozařízení. Min. vyučen - silnoproud, vhodné i pro absolventy, vyhl. 50/78 Sb. §5 podmínkou. Prac. doba 6.10 - 14.10 hod. KONTAKT: Bělehrádková Jarmila, tel.: 519 309 524, Místo výkonu práce: Břeclav - Poštorná. Pracoviště: Pkz keramika poštorná, a.s., Nádražní, č.p. 1167, 691 41 Břeclav 4. Informace: Jarmila Bělehrádková, +420 519 309 524. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 19 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ SPORTOVNÍHO ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 8.10. pozice pro vyučené pracovníky v oborech zámečník,elektrikář pro údržbu a obsluhu sportovních zařízení-lyžařský vlek, stroje ve sportovním areálu, budovy a jejich vybavení. Výhodou jsou zkušenosti s prací v cestovním ruchu, znalosti v oboru elektro. Požadujeme ŘP B, C, T. Práce ve sportovním areálu vyžaduje vyšší časovou flexibilitu, sportovní zaměření zejména lyžařské dovednosti výhodou. Kontaktujte nás v pracovní dny telefonicky, mailem kdykoliv.. Pracoviště: Tj sport němčičky, z.s., 691 07 Němčičky. Informace: Jaroslav Stávek, +420 519 430 753,777 555 753.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Beránková z Integrované střední školy ve Slavkově u Brna uspěla v soutěži.

Dívka upekla Masarykův dezert. Ovládla s ním kuchařskou soutěž

ilustrační foto

Rozpočet města? Zapojit se mohou už patnáctiletí

Bezpečně přes frekventovanou I/55? Nejdřív měření rychlosti, potom stavba lávky

Hodonínsko – Dvě místa, kudy pěší i cyklisté projdou či projedou bezpečně přes frekventovanou silnici I/55, mají v budoucnu vzniknout na Hodonínsku. Jedno z nich představilo nové vedení okresního města v programovém prohlášení.

Vstup do šachty nebo důlní vozík. Nové muzeum přiblíží hornickou historii Šardic

Šardice - Odkaz na těžbu lignitu, důležité období v historii Šardic na Hodonínsku, má představovat nové venkovní interaktivní Muzeum lignitu. Momentálně je vše ve fázi příprav. „Zatím máme zpracovaný projekt, který už schválilo zastupitelstvo,“ informovala starostka obce Blažena Galiová.

Na hraně únosnosti. Třídy plní cizí žáci, ředitelé zvažují upřednostnit místní

Jižní Morava - Počet žáků v lavicích základních škol v kraji stoupá. V některých je kapacita tříd na maximu. Ředitelé zvažují, že upřednostní místní děti.

Dostali chuť na cigarety. Zloději vykradli prodejnu, odnesli si desítky krabiček

Podivín – Do prodejny v Podivíně se ve středu brzy ráno vloupali neznámí zloději. Podle policie se nejvíce zajímali o cigarety.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT