Máte vordinaci na začátku roku nápor pacientů srespiračními onemocněními?

Daleko menší než vloňském a předloňském roce. Je to dáno jednak poplatky, jednak je opravdu nižší nemocnost než vuplynulých letech. Rozhodně nechodí šedesát pacientů za den jako jindy. Vprůměru jich máme okolo dvaceti. Ztoho jsou chřipky a angíny jen sem tam. Vůbec to nevypadá zle.

Převládají chřipky nebo angíny?

Chřipky ani ne. Jsou to nejrůznější typy virů, i angíny, což loni nebylo. Angína je totiž spíš letní choroba. Zápalů plic je minimum. Spíše jsou to infekce, které jsou vleklé, vracejí se a dá se říct, že se snimi vracejí stále jedni a ti samí.

Dá se respiračním chorobám bránit už vpočátečním stavu?

Vhomeopatii existují skvělé věci na podporu imunity, které skutečně zabírají. Když je dítě užívá jako prevenci nebo na počátku komplikací, může jim to udělat velmi dobře. Sämozřejmě to ale není to jediné, co může člověk pro své zdraví udělat, aby předešel nemoci.

Co byste tedy rodičům poradila?

Je nutné, aby o o děti náležitě pečovali, aby jim dávali kvalitní a vyváženou stravu smnožstvím vitamínů. Je spousta takových, kteří si myslí, že vitamíny vpřírodní formě úplně nahradí těmi syntetickými. To ale nejde. Přírodní vitamíny se daleko lépe vstřebávají a tím i účinkují. Normální přírodní stravu totiž máme vgenech. To je to, čemu tělo rozumí.

Záleží také na tom, vjakém prostředí se děti pohybují?

Určitě ano. Dříve onemocní dítě „školkové“ než „neškolkové“, a to, které nejí tak, jak by vzhledem ke svém věku mělo. Roli hraje také fakt, jestli rodiče dětem doma kouří, nebo ne.

Je lepší sdítětem zajít klékaři při prvních příznacích a komplikacích, nebo raději počkat, až se jeho stav zhorší?

To je vždy na individuálním posouzení. Jestli má dítě teplotu sedmatřicet celých pět a trochu mu teče znosu, má samozřejmě šanci dostat se ztoho samo. Když už mu ale teplota rychle stoupá nebo intenzivně kašle, je určitě lepší nás navštívit.

Slyšela jsem, že to teploty osmatřicet stupňů by se neměla podávat žádné léky. Proč to tak je?

Tento názor je správný. Do osmatřiceti by se neměla podávat antipyretika, protože teplota vtěle není samoúčelná. Tělo ji používá na ničení původců potíží.

Lze dítě homeopatiky vyléčit?

Vždycky je lépe, když použijete něco, co není náročné pro organismus, co třeba účinkuje nechemickou cestou, než se hned uchýlit například kantibiotikům. A díky takovému zbytečnému podávání antibiotik narůstá resistence bakterií na antibiotika. To ale není jen český problém, je to celosvětová záležitost. Smírnou nadsázkou možno říci, že jsou země, kde už ani nevědí, jaké léky nasadit.

Jsou nemoci, na které homeopatika vůbec nezabírají? Používáte někdy také klasické léky?

Určitě ano. Když vidím, že se pacient ani po několika dnech nelepší, homeopatikum použiji jako doplňující prostředek, hlavní roli pak musí hrát antibiotikum.

Jak vůbec fungují homeopatika?

Řídí se podle několika zákonů. Základem je, že podobné se léčí podobným. To znamená, že určitá látka vneředěné koncentraci způsobí u člověka řadu příznaků. Velice zjednodušeně řečeno, když tuto látku značně naředím a speciálním způsobem dynamizuji, tak jsem schopná touto ředěnou homeopatickou látkou léčit pacienta spříznaky, jako by požil nekoncentrovanou substanci. Například požití rostliny prhy horské (neboli arniky) může způsobit bolestivost svalů, krvácení. Když za mnou přijde někdo stakovými příznaky, jako by arniku užil, tak já ho budu léčit právě vysoce naředěnou arnikou. Vždycky by ale mělo jít o spolupráci mezi celostní a klasickou medicínou, protože naším hlavním cílem je zdraví pacienta. VČeské republice je ale na rozdíl od zbytku světa voblasti homeopatie bohužel poměrně temno.