Už koncem října by opět mohla mít Břeclav místní sdružení ODS. Nová devítičlenná formace, s plány změnit břeclavskou ODS od základů, čeká jen na rozhodnutí oblastní a výkonné rady.

„Původně chtěly požádat o licenci dvě skupiny. Nakonec se dohodly a učinily tak společně, což považuji za velmi dobré,“ řekl šéf oblastního sdružení občanských demokratů Jiří Kadrnka. Oblastní rada podle něj doporučila výkonné radě udělení licence.
„Do konce října, nejpozději na listopadovém zasedání by mohla výkonná rada žádost projednat,“ dodal Kadrnka, který nechtěl prozradit jména devíti členů nového sdružení. Břeclavský deník ale většinu z nich zjistil. Sdružení tvoří Lydie Filipová, Aleš Nešpor, Pavel Král, Milan Blažek, Zdenek Huťka, Vladimír Macoun, Pavel Trojan a Radek Horký.

„Žádost o udělení licence nové místní organizaci jsme předložili podle stanov na zasedání oblastní rady ODS. Zároveň jsme si zvolili vedení,“ řekla Lydie Filipová a potvrdila, že ji kolegové zvolili za předsedkyni. Místopředsedou se stal Aleš Nešpor. „V tuto chvíli vyčkáváme, zda nám výkonná rada licenci udělí. Rádi bychom vytvořili nové sdružení, které chceme obohatit o nové myšlenky, tedy o to, co se tady zřejmě nedělo,“ sdělila Filipová.

Jedním z hlavních cílů nové břeclavské ODS má podle ní být především větší otevřenost, lepší informovanost o činnosti strany a lepší komunikace s ostatními sdruženími a nadřízenými orgány. „To je velký problém a nepříjemné dědictví z minulosti,“ řekla Filipová, která bydlí v Charvátské Nové Vsi a léta působila na někdejším Okresním úřadu v Břeclavi. V současné době podniká v soukromém sektoru jako konzultant v oblasti rozvojových projektů.
Podle už bývalého předsedy břeclavské ODS Radka Buka byla Filipová zhruba před dvěma lety krátkodobě členkou místního sdružení strany. „Sdružení ji přijalo na žádost Milana Venclíka, Nikdy se nijak neprojevovala. V následujícím roce neuhradila příspěvky, tuším ani po urgenci, což je ve znění stanov způsob ukončení členství. Dále jsem s ní kontakt neměl,“ poznamenal Buk.
Jednání oblastní rady se zúčastnil také předseda oblastního smírčího výboru strany Václav Vašek. „Velmi dobře rozjeté a solidní místní sdružení ODS Břeclav se z mně neznámých důvodů znelíbilo vrchnosti a bylo zrušeno,“ nemůže se Vašek stále smířit s předchozím krokem…

Více v Břeclavském deníku v pátek 12. října

zamyšlení