Sta let by se letos dožila skladatelka lidových písní z Lanžhota Rozálie Horáková – Uhrová zvaná krátce Rózka. Její písně provázely nejen Lanžhotčany od narození až po poslední etapu života. Proto také na ni v podlužáckém městě rádi vzpomínají. Podobně jako dnes. Lanžhotští přichystali Večer Rózky Horákové, který připomene i kulaté výročí.

„Především se bude vzpomínat na její písničky. Ty zazní jak v podání Mužského i Ženského sboru z Lanžhota, tak sólistů. Za doprovodu cimbálové muziky Husaři. Zpěvačky z Lanžhota navíc pokřtí i nové cédéčko nazvané Zdaleka poznat Lanžhotčanky," pozvala Hana Tučková za kulturní komisi lanžhotské radnice, která má akci na starosti.

Sobotní večer, který v tamním sále restaurace Podlužan odstartuje v devatenáct hodin, si nenechá ujít třeba Lanžhotčanka Ludmila Mrázová. „Na akci se určitě chystám. Rózčiny písně, které skládala především pro lidi, se zpívají dodnes. I mému manželovi složila jednu, když se loučil se svobodou," vyprávěla žena.

Byla samouk

Rózka Horáková je známá právě jako autorka skladeb, které napsala buď jako reakci na nějakou událost nebo pro nejrůznější příležitosti. „Například na svatby, svíce, pohřby nebo třeba k vítání občánků," vyjmenovala některé Tučková.

Skladatelka lidových písniček neměla žádné hudební vzdělání. „Tvořila jak texty, tak melodie. Vedle vlastních písniček složila i několik textů na hudbu známých písní. Skládala také básničky," přiblížila členka kulturní komise.

Jak dodala, Horáková byla také výbornou zpěvačkou. Hlasivky využívala především v kostele, později vystupovala společně s dcerou Boženou i na různých akcích mimo Lanžhot. „Já si ji pamatuji jako skromnou ženu, která se na nikoho nepovyšovala. Skládala písničky a básničky na požádání," vzpomínala Tučková.

Kdo je Rózka Horáková, tuší v Lanžhotě snad každý. I ti, co už neměli možnost se s ní setkat osobně. „Její jméno je tady všeobecně známé," tvrdila dvaadvacetiletá studentka z Lanžhota Ivana Gálová.

O večeru věnovaném podlužácké autorce lidových písní ale nevěděla. „Kvůli studiu bývám většinou přes týden pryč," vysvětlovala Gálová.

Pro zájemce, kteří sobotní akci nestihnou, proto členové kulturní komise vydali Zpěvník Rózky Horákové, ve kterém najdou výběr jejích autorských písniček.