Nastoupit do sluncem rozpáleného auta a rázem se cítit jako v sauně. Podobné pocity zažívá mnoho řidičů v Břeclavi. „Není to nic příjemného. Budu rád, když auto někde zaparkuju částečně do stínu,“ uvedl například Břeclavan Ondřej Vaculík.

Také na nově opraveném parkovišti s devadesáti stáními v místě bývalého autobusového nádraží řidiči hledají stín marně. Zatím. „Už vysazenou trávu a keře tam v zelených pásech na podzim doplní ještě vzrostlé stromy,“ ubezpečil břeclavský místostarosta Svatopluk Pěček.

Více stromů nejen u parkovacích ploch by rád viděl opoziční zastupitel Jakub Matuška. „U nových parkovišť je to velký problém. Ale i jinde. Město teď externě spolupracuje se zahradní architektkou, která odvádí dobrou práci, ale chybí širší koncept. Každý strom v centru Břeclavi je vzácný,“ myslí si Matuška.

90
parkovacích míst vzniklo ve Slovácké ulici v Břeclavi. Stromy je tam doplní na podzim.

Pro Břeclavana Jakuba Ševčíka je důležitější, že ve městě přibývá parkovacích míst. Okolní zeleň neřeší. „Parkoviště není park na procházky. Jen tam nechám auto a jdu pryč,“ řekl muž.

Podle Matušky je obecně téma výsadby a údržby zeleně ve městě naléhavé. I kvůli místnímu klimatu. „Bohužel se v Břeclavi poslední dobou hodně kácí a často se náhradní výsadba týká spíš okraje města. To je sice v pořádku, ale komfort lidem to neposkytuje,“ dodal opoziční zastupitel.

Nelíbí se mu ani podoba velkoplošného dláždění. „Když už se pak něco vysadí, často to je bez efektu, protože stromy uschnou, ještě než stihnou pořádně vyrůst,“ zmínil Matuška.

Vedení radnice už nechalo vytvořit mapu zeleně. „Získáme tak ucelený přehled pro sestavení optimálního plánu o co a jak pečovat,“ vysvětlil v pátek starosta města Pavel Dominik.

Loni přišel s nápadem na novou pozici městského zahradníka, který by velel všemu kolem zeleně ve městě. „S naší externí zahradní architektkou jsme ale spokojení, dozoruje i stavby parkovišť a celkovou koncepci. Takže zatím novou pozici neplánujeme,“ dodal Dominik s tím, že pociťuje zlepšující se vývoj.

V otázce údržby s ním nesouhlasí opoziční zastupitel Richard Zemánek. „Město je v těchto dnech zarostlé, jako nikdy, tráva neposekaná. I kvůli tomu by se snad městský zahradník vyplatil,“ kritizoval.

PŘEMYSL SPĚVÁK
DAVID KVAPIL