Zatímco okresní město loni hospodařilo s částkou půl miliardy, letos je na tři sta osmdesáti milionech korun. Výdaje však budou vyšší. „Schodek by měl být asi třicet milionů korun. Pokryjeme ho ale přebytkem z minulého roku,“ sdělil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Zejména břeclavskou radnici pak postihne nejvyšší úbytek peněz z provozu výherních automatů, která má ve městě řada majitelů. „Ta ztráta je ovšem rozprostřená do dalších tří let, kdy bude postupně nabíhat,“ upřesnil Ryšavý.

Nutné šetření postihne třeba zaměstnance domova důchodců, kteří musí zatím zapomenout na zvýšení platů. „Tohle mě mrzí, protože vím, že zrovna tam by si lidé více peněz zasloužili,“ sdělil Ryšavý.

Ztrátu šesti milionů z hazardu nese těžce první muž Mikulova Rostislav Koštial. Ze strany zákonodárců bere schválení změny zákonu za podpásovku. „Určitě nejsem jediný, kdo to tak cítí. Peníze jsme měli v rozpočtu už započítány,“ uvedl Koštial.

Mikulovští schválili rozpočet pro letošní rok ve výši sto padesáti milionů korun. Aby vyrovnaly ztrátu peněz z hazardu, musí stejně jako Břeclavští sáhnout po přebytku z minulých let.

I když v Hustopečích zastupitelé schválili rozpočet už v prosinci, starosta Luboš Kuchynka jej nepovažuje za definitivní. „V březnu se do něj totiž dostane řada dalších věcí. Letošní rozpočet je každopádně nejhorší, který pamatuji. Je schodkový, museli jsme proto sáhnout po kontokorentu. Jako optimista ale věřím, že na tom nebudeme nějak zle,“ sdělil Kuchynka. Hustopečští se chystají hospodařit s částkou do sto padesáti milionů korun.

Naopak z Pohořelic tamní představitelé hlásí rozpočet s vyrovnaným scénářem sto dvacet milionů korun. „Je ale možné, že dojde ke schválení více dotací, o které jsme žádali. Pak bychom je museli řešit i za cenu schodkového rozpočtu. Čili půjčkou, kterou bychom poté spláceli,“ řekl starosta Josef Svoboda.