Kadrnka však tvrdí: „V Hustopečích se začaly zadávat některé zakázky subjektům, které spoluvlastní příbuzní členů vedení města nebo jsou přidělovány bez poptávkových řízení na základě doporučení těchto příbuzných. Ve dvou případech se jednalo o projekční práce."

Starostka Potměšilová Břeclavskému deníku Rovnost řekla, že město má směrnici umožňující zadávání zakázek do dvou set tisíc korun bez výběrového řízení. „Platí dlouhodobě, i za minulého vedení," podotkla Potměšilová s poukázáním na předchozí koalici vedenou právě občanskými demokraty.

Spor se točí kolem rodinné vazby, která pojí členku komise pro územní plánování a rozvoj města Helenu Strakovou a místostarostu Hustopečí Bořivoje Švástu. Straková patří do skupiny mladých architektů zabývajících se úpravami města. Společně s kolegy připravila studii někdejší střelnice, která chátrá a nad jejímž dalším využitím visí otazník už několik let. „Dělali to jen za režijní náklady, opakovaně jsme s nimi nad tím seděli a z výsledku jsme nadšení," sdělila starostka.

Nákladnější zakázku na studii využívání náměstí přidělilo vedení města brněnské Nadaci Partnerství. Podle Potměšilové potřebovala pracovní skupina připravující modernizaci místa podklady, jakým způsobem „náměstí žije". „Dostali se do patové situace, z níž bez studie nemohli ven. Na veřejně vyřčené doporučení jsme proto oslovili Nadaci Partnerství, která splnila to, co bylo potřeba. Proto jsme s tím jako rada souhlasili," dodala starostka.

Zastupitel Kadrnka si přesto stojí za svým. Způsob udělování zakázek ironicky komentoval jako zadávání lidem, kteří hlavně prokázali lásku k městu. S nadsázkou pak pokračoval, že i on má město rád a tudíž některou ze zakázek také očekává. Diskuze se rozhořela na posledním zasedání zastupitelstva.

Peněžní stropy pro udělování zakázek se ve městech na Břeclavsku liší. Třeba v Břeclavi jde o sto tisíc. „Směrnice se měnila v létě loňského roku," oznámil mluvčí tamní radnice Jiří Holobrádek. Mikulov je na stejné hladině jako Hustopeče, Pohořelice mají sumu ještě o padesát tisíc korun vyšší. 
V řadě případů ale vedení měst hledá nejvýhodnější podmínky i tak.