Jde o součást soutěže Zanech svou stopu ve veřejném prostoru, kterou uspořádala radnice ve spolupráci se Zdravým městem Břeclav a společností E.on. Autorkou díla je břeclavská studentka Eliška Procházková. Jako motiv jí posloužily potraviny. „Jednoduše proto, že se rozvaděč nachází právě mezi obchody s potravinami. Prostor navíc syté barvy výrazně oživí. Celý den se tady zastavují lidi, kteří o projektu chtějí vědět více,“ okomentovala Procházková.

Další dva podobné projekty podle místostarosty Jakuba Matušky přibudou v nejbližších dnech. „Oživení veřejného prostoru tímto způsobem vnímáme velice pozitivně a je skvělé, že podobně to vidí i kolemjdoucí Břeclavané. Avokádo, banán nebo jahody se navíc mezi obchody s potravinami opravdu perfektně hodí,“ měl radost místostarosta.

Inspirace v Dublinu

U zrodu myšlenky uměleckého díla na neobvyklém podkladu stál učitel břeclavského gymnázia a zastupitel Petr Škoda. „Líbila se mi práce s veřejným prostorem třeba v Dublinu. Malby na těchto objektech působí svěže, i původně nepěkné objekty mohou dostat novou energii. Velmi mě těší, že po jednáních se společností E.on můžeme takto nezvykle oživit veřejné prostory také v Břeclavi,“ zdůvodnil před časem Škoda.

Mareček Grunský z Břeclavi se svými rodiči. Policisty Hanou Válkovou a Radkem Grunským.
Tříletý hrdina, který se nevzdává. Na terapii pro nemocného Marečka zřídili účet

Výtvarná díla zkrášlují trafostanice již na několika desítkách míst od Šumavy až po Bílé Karpaty. „Město Břeclav je ale první, kde originální dílo vzniklo na ploše elektrické skříně či rozváděče. Jsem rád, že lidé vnímají aktivitu svého města pozitivně, a že se jim tato proměna šedé skříně v barevnou líbí. Věřím, že se do výzvy zapojí široká veřejnost od dětí po důchodce a vzniknou tak další originální návrhy, které společně vytvoříme,“ uvedl oblastní manažer společnosti E.on Stanislav Karafiát.

Jako první společně pomalovaly už v polovině května rozvaděč u řeky Dyje maturantky gymnázia, spolužačky a kamarádky Julie Vojtková a Alena Vanžurová. „Na podzim nám pan učitel navrhl, jestli bychom něco takového neměly chuť zkusit. Motiv byl jasný, spojitost s Dyjí. No a nás napadlo přidat souhvězdí labutě," přiblížila Vojtková a dodala, že s kamarádkou malovala pro radost sebe i druhých.

Pronásledování podezřelého řidiče BMW skončilo nárazem do policejního auta. Případ se stal při rutinní hlídkové činnosti mikulovských policistů v neděli večer.
Divočina v Mikulově: honička s BMW mezi zahrádkami, než naboural policejní auto