VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Zažili jste někdy šikanu?

Rozvodněná Morava stále stoupá. Večer bude kritický

Jižní Morava /AKTUALIZUJEME/ – Třetí stupeň povodňové aktivity a tedy stav ohrožení hlásí po pondělku vodohospodáři na dolním toku rozvodněné Moravy. Hladina řeky Dyje na jižní Moravě se zatím drží pod hraničními hodnotami.

18.5.2010 1
SDÍLEJ:

STUPEŇ OHROŽENÍ. Řeka Morava dosáhla v pondělí v kraji třetího povodňového stupně ve Strážnici a Lanžhotě.Foto: DENÍK/Jiří Ševčík

VÝZVA: Vážení čtenáři, tvořte s námi aktuální zpravodajství, zašlete nám své fotografie či videa z povodňového stavu řek na jižní Moravě na redakční e-mail

webeditori_jizni_morava@denik.cz

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kvůli povodním kraj zřídil speciální krizovou linku, na které získají lidé aktuální informace o situaci. „Linka bude na čísle 541 658 821 v provozu čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Takzvaný stav nebezpečí ale vedení kraje zatím nevyhlásí. „Kdyby se situace zhoršila, jsme připravení to udělat. Neplánujeme ho však celoplošně pro celý kraj,“ sdělil Hašek. Stav nebezpečí hrozí pouze postiženým oblastem Břeclavska, Hodonínska a okolí Veselí nad Moravou.

Morava dosáhne průtoku jako při povodních 1997

Hodonínsko - Veslařům v Hodoníně se nebezpečně zvedalo molo. Na místo museli vyrazit hasiči. V Kyjově zase odstraňovali z řeky strom, který se vzpříčil pod splavem. Přestože mezi Strážnicí a Bzencem se Morava rozlévá, ohrozit obydlí by neměla. Vodu zachytí lužní lesy. „Molo se zvedalo, ale nakonec nebylo zásahu hasičů třeba. Zatím drží. Myslím, že i kdyby se zvedlo ještě o několik centimetrů, nic by se nestalo, možná by uplavaly sudy, které tam máme,“ uvedl předseda veslařů Miroslav Hatala.

Nejúpornější boj svádějí hasiči v Hodoníně. Sto čtyřicet mužů plnilo celou noc pytle s pískem, a těmi pak zpevnili čtyři sta metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy u Nesytu. Obyvatelé už mají podle ředitele městské policie Jindřicha Vašíčka do prostoru zákaz vstupu.

Zaplavený most

V Rohatci podle informací od tamního starosty Miroslava Králíka voda také zaplavila železniční most. V Dubňanech je neprůjezdná místní silnice na Ratíškovice. V ohorožení je i památnik Valy u Mikulčic. Tam pravděpodobně dojde k zaplavení přístupové cesty. Samotná památka je ovšem na návrší.

Jako v roce 1997

Ředitel Povodí Moravy Libor Dostál novinářům oznámil, že maximální průtok ve Strážnici by měl dosáhnout asi 830 metrů krychlových za vteřinu. Odpovídá to množství, které řeka přiváděla do kraje i při povodních v roce 1997. Podle Dostála má však letošní povodeň zcela jiný charakter. Voda do kraje přitéká především z Beskyd, zatímco před třinácti lety pršelo na celé Moravě. Více o stavu řeky Moravy na Hodonínsku čtěte ZDE

Kyjovka dál stoupá, ohrožený je podnik Passvilan

Břeclavsko - „Pravděpodobně večerních hodinách budeme očekávat, jestli vzniknou problémy na Kyjovce u Passvilanu a na Šlajsi. Tamní mostek je totiž málo kapacitní. Je možné, že se dá očekávat vzdutí a bude ohrožená továrna Passvilanu, případně zahrádky rodinných domů. A situace se může i zhoršit,“ nepřišel s dobrými zprávami vedoucí oddělení životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Požadavek povodňové komise v Hodoníně je další zvýšení průtoku v Kyjovce na patnáct až dvacet kubíků. „To už by samozřejmě pro nás znamenalo kritickou situaci na celém toku Kyjovky,“ podotkl Vyhnálek. Ohrožené jsou obce po celém toku Kyjovky, tedy Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec a Moravská Nová Ves.

Například v Týnci mají dobrovolní hasiči pohotovost. Pro jistotu už zavřeli tři kanalizační vpusti, aby se tudy voda nedostala do vesnice. Instalují také zábrany ve spodní části obce. „Máme připravená čerpadla a také protipovodňové vozidlo. K dispozici je i plovoucí čerpadlo,“ uvedla týnecká starostka Hana Zoubková.

Do dnešních ranních hodin hasiči zpevňovali hráz řeky Moravy v hodonínské lokalitě Nesyt. V noci dokončili zpevnění zhruba 400 metrů hráze položením geotextílie zatížené více než tisícovkou pytlů s pískem.

Sto dvacet profesionálních a dobrovolných hasičů ze 17 požárních jednotek z Hodonínska dnes od rána pokračuje ve zpevňování dalších cca 150 metrů hráze. Zpevňování hráze vrstvou geotextílie zatížené pytli s pískem ztěžuje složitý přístup i stoupající voda, která zaplavuje okolí.

V Rohatci hasiči od včerejšího odpoledne postavili hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a u domů v dalších dvou ulicích. Situaci dnes od rána na místě monitorují. K čerpání vody ze sklepů hasiči dnes ráno vyjížděli do ulice Mezi Mlaty v Kyjově a do Mlýnské ulice v Prušánkách.

08:54 - Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda.jpg|Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě.# zdroj: Povodí Moravy

Bečva zvedá Moravu

Exkluzivní fotografie po třinácti letech zatopených Troubek na Přerovsku: V Troubkách je 600 domů pod vodou

V případě řeky Moravy vodohospodáři předpokládají, že se vzhledem k vzedmuté hladině Bečvy na třetích povodňových stupních nějakou dobu udrží. „Velké škody na majetku nebo dokonce na životech lidí ale neočekáváme ani tady. Vodu by měly spolehlivě zachytit rozlivy podél řeky. Nemůžeme samozřejmě vyloučit problémy spojené se zvýšenou hladinou podzemní vody,“ podotkl Dostál. Více o povodni na Bečvě čtěte ZDE

Na Dyji ale odborníci signalizují bdělost jen v Ladné na Břeclavsku. „Větší problémy ale v této oblasti neočekáváme,“ potvrdil ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Vytrvalé deště, které řeky rozvodnily, podle meteorologů v úterý na Moravě téměř ustanou. „Vydatný déšť očekáváme jen na Vsetínsku. V jiných oblastech budou přeháňky spíše ojedinělé,“ uvedla Jitka Kučerová z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V zaplavených oblastech hrozí po povodních přemnožení komárů

ČTK - Pokud přijde po povodních oteplení, mohly by se začít pouhé dva týdny po záplavách začít líhnout v postižených oblastech hejna komárů. Bude přitom záležet jen na vývoji počasí, zda vznikne komáří kalamita. Radnice by měly všem rozlivům věnovat zvýšenou pozornost a připravit se na možné postřiky. ČTK to v úterý řekl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně, který na jihu Moravy již 20 let sleduje vývoj komáří populace a radí obcím a městům, jak hmyz likvidovat.

Komáři se líhnou hlavně místech, kde po povodních zůstanou zaplavené louky a lesy. Na zaplavené orné půdě se larvy netvoří. Již nyní je pod vodou velké prostranství u Strážnice a komářím líhništěm by se mohlo podle Šebesty stát i okolí Tvrdonic.

Komáři se za příznivého počasí líhnou velmi rychle. Například Břeclav musela již v dubnu provést postřik proti hmyzu v okrajových částech města.

Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01.jpg|Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu.#Zdroj: ČHMÚ

Zpravodajové deníku Rovnost

Autor: Redakce

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky (St 9-11 hodin.) nebo osobně (Sochorova 25, 616 00 Brno), Krátkodobé zaměstnání, Dobrý zdravotní stav bez různých omezení.. Pracoviště: Stralnet s.r.o. - 01, Vídeňská, č.p. 999, 691 23 Pohořelice. Informace: Aleš Schnirch, +420 775 645 358. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 12 000 Kč Speciální pedagogové SPECIÁLNÍ PEDAGOG. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 17.9.2018/ Zaměstnavatele kontaktujte: Mgr. Rostislav Souchop, tel.: 774 448 101 (v době od 8:00-16:00hod.), e-mail: info@zsvaltickamikulov.cz, nebo osobně na adrese školy. Možnost zvýšení pracovního úvazku až o 8 hodin pedagogické intervence. Pracovní doba je pružná dle domluvy. Zaměstnanecké výhody: stravování ve školní jídelně s příspěvkem, příspěvek na důchodové pojištění.. Pracoviště: Základní škola mikulov, valtická 3, příspěvková organizace, Valtická, č.p. 845, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Rostislav Souchop, +420 774 448 101. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 12.9.2018 - řidič mezinárodní kamionové dopravy. I základní vzdělání, ŘP sk. C, CE, profesní průkaz, karta do digitálního tachografu, pojistka za škodu způsobenou při výkonu povolání výhodou, doklad o absolvování dopravně-psychologického vyšetření (lze zajistit dodatečně), trestní bezúhonnost. Turnusové služby. KONTAKT: Hyklová Saskia Ing., tel. 731 606 205, hyklova@bors.cz. Pracoviště: Bors logistics s.r.o., Bratislavská, č.p. 2284, 690 02 Břeclav 2. Informace: Saskia Hyklová, +420 731 606 205. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 17.9./ Práce zahrnuje příjem objednávek, zpracování faktur a komunikaci s výrobou. Požadujeme uživatelskou znalost obsluhy PC, účetního programu Pohoda a ŘP B. Profesní životopisy posílejte mailem, osobní návštěvu nutno předem sjednat.. Pracoviště: Alus s.r.o. - provozovna, Husova, č.p. 1167, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Iveta Lorencová, +420 601 580 650.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Pro vážně zraněné dítě na dálnici D2 letěl vrtulník

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Vyprošťovali tahač s návěsem. Kamion se převrátil v serpentinách u Mikulova

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Uherčice

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku startuje druhý ročník úspěšného a oblíbeného projektu Deníku - Naši prvňáčci. První společná tabla letočních prvňáků z vašeho regionu najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost. Tentokrát, 26. září 2018, představíme prvňáky ze ZŠ Uherčice.

Zopakoval legendu s kolem. Na dno si herec Vitázek sáhl už prvních deset minut

Brno - Za jediný den pokácel v Lednici strom, vyrobil z něj dřevěné kolo a šedesát kilometrů ho po silnici dokutálel až do Brna. Herec Dušan Vitázek takto první zářijovou neděli zopakoval téměř čtyři sta let starou legendu koláře Jiřího Birka. Výtěžek akce věnoval Vitázek na charitu a Nadační fond Emil, který podporuje handicapované sportovce. "Sáhl jsem si na dno, ale díky podpoře všech lidí ve vesnicích, na trati i v cíli jsem se nakonec šťastně dobelhal do cíle," říká sedmatřicetiletý člen Městského divadla Brno. 

Chtěli ji znásilnit, svěřily se děti. Šikanu nahlásily už dva a půl tisíce žáků

Brno /ANKETA/ - Kamarádku šikanují, fyzicky i psychicky. Dokonce už ji chtěli i znásilnit. Chce být silná, ale už to dlouho nevydrží. I s takovými problémy se svěřují děti brněnskému projektu Nenech to být. V online schránce důvěry nahlásilo případy šikany už přes dva a půl tisíce žáků.

Chtěli knihu, na kterou se nebude prášit. Místo dlouhých textů je plná fotek

Břeclav - Na oslavu výročí sta let od vzniku Československa vydalo zastupitelstvo Břeclavi knihu Břeclav ve 21. století. „Novou publikaci si zájemci koupí v břeclavském turistickém informačním centru za 199 korun,“ upřesnil místostarosta města Zdeněk Urban.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT