VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozvodněná Morava stále stoupá. Večer bude kritický

Jižní Morava /AKTUALIZUJEME/ – Třetí stupeň povodňové aktivity a tedy stav ohrožení hlásí po pondělku vodohospodáři na dolním toku rozvodněné Moravy. Hladina řeky Dyje na jižní Moravě se zatím drží pod hraničními hodnotami.

18.5.2010 1
SDÍLEJ:

STUPEŇ OHROŽENÍ. Řeka Morava dosáhla v pondělí v kraji třetího povodňového stupně ve Strážnici a Lanžhotě.Foto: DENÍK/Jiří Ševčík

VÝZVA: Vážení čtenáři, tvořte s námi aktuální zpravodajství, zašlete nám své fotografie či videa z povodňového stavu řek na jižní Moravě na redakční e-mail

webeditori_jizni_morava@denik.cz

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Kvůli povodním kraj zřídil speciální krizovou linku, na které získají lidé aktuální informace o situaci. „Linka bude na čísle 541 658 821 v provozu čtyřiadvacet hodin denně,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Takzvaný stav nebezpečí ale vedení kraje zatím nevyhlásí. „Kdyby se situace zhoršila, jsme připravení to udělat. Neplánujeme ho však celoplošně pro celý kraj,“ sdělil Hašek. Stav nebezpečí hrozí pouze postiženým oblastem Břeclavska, Hodonínska a okolí Veselí nad Moravou.

Morava dosáhne průtoku jako při povodních 1997

Hodonínsko - Veslařům v Hodoníně se nebezpečně zvedalo molo. Na místo museli vyrazit hasiči. V Kyjově zase odstraňovali z řeky strom, který se vzpříčil pod splavem. Přestože mezi Strážnicí a Bzencem se Morava rozlévá, ohrozit obydlí by neměla. Vodu zachytí lužní lesy. „Molo se zvedalo, ale nakonec nebylo zásahu hasičů třeba. Zatím drží. Myslím, že i kdyby se zvedlo ještě o několik centimetrů, nic by se nestalo, možná by uplavaly sudy, které tam máme,“ uvedl předseda veslařů Miroslav Hatala.

Nejúpornější boj svádějí hasiči v Hodoníně. Sto čtyřicet mužů plnilo celou noc pytle s pískem, a těmi pak zpevnili čtyři sta metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy u Nesytu. Obyvatelé už mají podle ředitele městské policie Jindřicha Vašíčka do prostoru zákaz vstupu.

Zaplavený most

V Rohatci podle informací od tamního starosty Miroslava Králíka voda také zaplavila železniční most. V Dubňanech je neprůjezdná místní silnice na Ratíškovice. V ohorožení je i památnik Valy u Mikulčic. Tam pravděpodobně dojde k zaplavení přístupové cesty. Samotná památka je ovšem na návrší.

Jako v roce 1997

Ředitel Povodí Moravy Libor Dostál novinářům oznámil, že maximální průtok ve Strážnici by měl dosáhnout asi 830 metrů krychlových za vteřinu. Odpovídá to množství, které řeka přiváděla do kraje i při povodních v roce 1997. Podle Dostála má však letošní povodeň zcela jiný charakter. Voda do kraje přitéká především z Beskyd, zatímco před třinácti lety pršelo na celé Moravě. Více o stavu řeky Moravy na Hodonínsku čtěte ZDE

Kyjovka dál stoupá, ohrožený je podnik Passvilan

Břeclavsko - „Pravděpodobně večerních hodinách budeme očekávat, jestli vzniknou problémy na Kyjovce u Passvilanu a na Šlajsi. Tamní mostek je totiž málo kapacitní. Je možné, že se dá očekávat vzdutí a bude ohrožená továrna Passvilanu, případně zahrádky rodinných domů. A situace se může i zhoršit,“ nepřišel s dobrými zprávami vedoucí oddělení životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Požadavek povodňové komise v Hodoníně je další zvýšení průtoku v Kyjovce na patnáct až dvacet kubíků. „To už by samozřejmě pro nás znamenalo kritickou situaci na celém toku Kyjovky,“ podotkl Vyhnálek. Ohrožené jsou obce po celém toku Kyjovky, tedy Lanžhot, Kostice, Tvrdonice, Týnec a Moravská Nová Ves.

Například v Týnci mají dobrovolní hasiči pohotovost. Pro jistotu už zavřeli tři kanalizační vpusti, aby se tudy voda nedostala do vesnice. Instalují také zábrany ve spodní části obce. „Máme připravená čerpadla a také protipovodňové vozidlo. K dispozici je i plovoucí čerpadlo,“ uvedla týnecká starostka Hana Zoubková.

Do dnešních ranních hodin hasiči zpevňovali hráz řeky Moravy v hodonínské lokalitě Nesyt. V noci dokončili zpevnění zhruba 400 metrů hráze položením geotextílie zatížené více než tisícovkou pytlů s pískem.

Sto dvacet profesionálních a dobrovolných hasičů ze 17 požárních jednotek z Hodonínska dnes od rána pokračuje ve zpevňování dalších cca 150 metrů hráze. Zpevňování hráze vrstvou geotextílie zatížené pytli s pískem ztěžuje složitý přístup i stoupající voda, která zaplavuje okolí.

V Rohatci hasiči od včerejšího odpoledne postavili hráze z pytlů s pískem u domů v ulici Baráky a u domů v dalších dvou ulicích. Situaci dnes od rána na místě monitorují. K čerpání vody ze sklepů hasiči dnes ráno vyjížděli do ulice Mezi Mlaty v Kyjově a do Mlýnské ulice v Prušánkách.

08:54 - Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda.jpg|Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích na jižní Moravě.# zdroj: Povodí Moravy

Bečva zvedá Moravu

Exkluzivní fotografie po třinácti letech zatopených Troubek na Přerovsku: V Troubkách je 600 domů pod vodou

V případě řeky Moravy vodohospodáři předpokládají, že se vzhledem k vzedmuté hladině Bečvy na třetích povodňových stupních nějakou dobu udrží. „Velké škody na majetku nebo dokonce na životech lidí ale neočekáváme ani tady. Vodu by měly spolehlivě zachytit rozlivy podél řeky. Nemůžeme samozřejmě vyloučit problémy spojené se zvýšenou hladinou podzemní vody,“ podotkl Dostál. Více o povodni na Bečvě čtěte ZDE

Na Dyji ale odborníci signalizují bdělost jen v Ladné na Břeclavsku. „Větší problémy ale v této oblasti neočekáváme,“ potvrdil ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Vytrvalé deště, které řeky rozvodnily, podle meteorologů v úterý na Moravě téměř ustanou. „Vydatný déšť očekáváme jen na Vsetínsku. V jiných oblastech budou přeháňky spíše ojedinělé,“ uvedla Jitka Kučerová z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

V zaplavených oblastech hrozí po povodních přemnožení komárů

ČTK - Pokud přijde po povodních oteplení, mohly by se začít pouhé dva týdny po záplavách začít líhnout v postižených oblastech hejna komárů. Bude přitom záležet jen na vývoji počasí, zda vznikne komáří kalamita. Radnice by měly všem rozlivům věnovat zvýšenou pozornost a připravit se na možné postřiky. ČTK to v úterý řekl Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně, který na jihu Moravy již 20 let sleduje vývoj komáří populace a radí obcím a městům, jak hmyz likvidovat.

Komáři se líhnou hlavně místech, kde po povodních zůstanou zaplavené louky a lesy. Na zaplavené orné půdě se larvy netvoří. Již nyní je pod vodou velké prostranství u Strážnice a komářím líhništěm by se mohlo podle Šebesty stát i okolí Tvrdonic.

Komáři se za příznivého počasí líhnou velmi rychle. Například Břeclav musela již v dubnu provést postřik proti hmyzu v okrajových částech města.

Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu#nahled|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/83/povoden_pocasi_morava_voda_01.jpg|Aktuální radarová data Českého hydrometeorologického ústavu.#Zdroj: ČHMÚ

Zpravodajové deníku Rovnost

Autor: Redakce

18.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 18.7.2018/ Obsluha hostů v hotelové restauraci. Praxe není nutná, rádi zaškolíme. Požadujeme příjemné vystupování, komunikativnost, bezproblémovou dopravu do práce. Výhodou: firemní benefity. Životopisy zasílejte na email: hotel@templ.cz, nebo se hlaste osobně Hotel Templ, Husova 305/50, Mikulov, Gabriela Shromáždilová. Pracoviště: Bonum templum s.r.o. - provozovna hotel templ, Husova, č.p. 305, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Gabriela Shromáždilová, +420 725 117 521.

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČ CNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 18.7.2018 - seřizování ohýbacích CNC strojů. I ZŠ, i bez praxe (kompletní zaškolení) spolehlivost, technické myšlení, manuální zručnost, zkušenosti s technickou dokumentací a seřizováním výhodou. Nepřetržitý provoz (2 dny ranní 06:00-18:00, 2 dny noční 18:00-06:00, 4 dny volno). KONTAKT: Vlašicová Michaela, tel.: 777 357 175, Místo výkonu práce: Ladná. Pracoviště: Alba - metal, spol. s r.o. - provoz ladná, Mlýnská, č.p. 459, 691 46 Ladná. Informace: Michaela Vlašicová, +420 777 357 175.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Ovocnáři, vinohradníci, chmelaři a ostatní pěstitelé plodů rostoucích na stromech a keřích VINOHRADNÍK - SKLEPNÍ MANIPULANT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 13.7.2018 - vykonávání úkonů souvisejících s pěstováním vinné révy a následnou výrobou vína. Jednosměnný provoz, vyučen - obor vinařství výhodou, praxe výhodou, ŘP sk. B+T, znalost práce na PC, znalost péče o vinice, znalost práce ve sklepě, technologie, zpracování suroviny apod., časová flexibilita během vinobraní., ŽIVOTOPIS zaslat nejpozději do 27.7.2018 na mail: havilova@vinarstvilednice.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Vinařství lednice annovino a.s., Nejdecká, č.p. 714, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Alena Havlíková, +420 725 760 418,havlikova@vinarstvilednice.cz.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 23 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení SEŘIZOVAČ VÝROBNÍCH LINEK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 16.7.2018 - seřizování výrobních linek pro výrobu plastových obalů, nahazování forem, průběžná údržba strojů. Min. vyučen - obor strojírenství nebo elektromechanik, i absolventi. Třísměnný provoz (6-14, 14-22, 22-6). KONTAKT: Jedlička Lukáš Ing., tel.: 728 921 700, e-mail: jedlicka@dixi.cz, Místo výkonu práce: Hlohovec. Pracoviště: Dixi, výroba plastových obalů a.s., Dolní konec, č.p. 515, 691 43 Hlohovec u Břeclavě. Informace: Lukáš Jedlička, +420 728 921 700,jedlicka@dixi.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Roman Pivarník.

Trenér Zbrojovky Pivarník: Na motorce relaxuji, v helmě jsem od všeho izolovaný

Kriminální seriál se ve třetí řadě tématem týká souboje člověka s Bohem.
4

Na jižní Moravě vznikne několik filmů. Filmaři rádi točí na zámcích a v přírodě

MSK Břeclav na rozcestí: roli hrají peníze, zvažuje se rozdělení

Břeclav – Budoucnost zapsaného spolku MSK Břeclav? Po nedávném odvolání jeho předsedy Dyma Piškuly z mlhy prosvítají alespoň návrhy změn. Jak zjistil Deník Rovnost, tou zásadní je možné rozdělení částí fotbalové a stolně-tenisové na dvě samostatné organizace s vlastní strukturou. „Je to zatím v rovině úvahy. V následujících dnech o možnosti bude jednat valná hromada,“ sdělila manažerka klubu stolních tenistů Linda Ivanová.

Vymyslel supersystém. Pozná lidi podle chůze

Brno - Počítače rád nemá, protože jsou podle jeho slov pomalé a snadno se porouchají. Učarovala mu ale informatika ve formě řešení výpočetních problémů. V tomto oboru se propracoval až k prestižnímu ocenění Josepha Fouriera pro mladé české vědce za projekty v oblasti počítačových věd. Michal Balážia z Masarykovy univerzity v Brně zazářil se svým systémem, který rozpozná lidi podle chůze.

Vzácné šperky střeží dvoje dveře. Klenotnici otevřeli na den Mendelova narození

Brno - Dvoje masivní dveře otevřeli v pátek dvěma starodávnými klíči. Klenotnice Augustiniánského opatství je nově přístupná veřejnosti. Patří mezi nejstarší dochované prostory tehdejšího cisterciáckého kláštera.

Mušlov s mušlí. Zasloužíme si vlastní znak, tvrdí lidé z odlehlé ulice Mikulova

Mikulov – Nový znak si podle osadního výboru zaslouží Mušlov, odlehlá část Mikulova, která je oficiálně ulicí města. „Mušlov je natolik specifickou lokalitou, že by se dal považovat spíše za městskou část,“ sdělil na facebooku předseda výboru Adam Gálik.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT