S názorem, že je to někdy na úkor vytváření příhodných podmínek pro Mikulovské, se většina lídrů neztotožňuje.

„Obojí spolu velmi úzce souvisí. Peníze jdou městu z cestovního ruchu. Díky tomu, že se je takovým způsobem podaří získat, může je využít dál a následně ve městě budovat to, co je potřeba,“ domnívá se například kandidát na starostu za KSČM Vladimír Michna.

S tím, že někteří Mikulovští by mohli mít pocit, že se na jejich potřeby zapomíná, souhlasí Karel Štogl, který je jedničkou pro mikulovské komunální volby za ČSSD.

„Místy to vypadá tak, že se dělá všechno pro turisty a na místní obyvatele se zapomíná. Upřímně, náběh tam takový skutečně je,“ přiznal.

Turismus pomáhá

Mikulovský starosta Rostislav Koštial za ODS se však s takovými výroky neztotožňuje. „Před čtyřmi lety, když jsem nastoupil na radnici, vrcholil zrovna pracovní boom. Vlastníci firem, kteří začali v Mikulově zařizovat svoje provozovny, mě žádali, abych stavbám dalších firem zamezil. To proto, že už podle nich není lidský potenciál, který by v nich mohl pracovat. Naopak naplněné nebyly služby v turistickém ruchu. Právě v těch spatřuji obrovský potenciál,“ zavzpomínal Koštial, který se v lecčems shoduje s Michnou.

„Z výdělků v cestovním ruchu pak můžeme opravovat to, co je potřeba. Takže obava, že podporuji jen projekty myslící na turisty, je lichá,“ vysvětlil starosta s tím, že pokud se vše povede tak, jak má, Mikulov by mohl být Mekkou turismu nejen na jižní Moravě.

„Musíme si uvědomit, že turismus přináší v našem krásném městě práci a výdělek mnoha spoluobčanům. Je mimořádně složité skloubit turistický život s životem města a jeho obyvatel. V této oblasti má radnice určitý dluh,“ poznamenala naopak kandidátka na starostku Žen pro Mikulov Iva Šrámková.

Podle Ilony Žiškové Vágnerové, která je jedničkou Nové volby pro Mikulov, je však důležité, aby se ve městě cítili dobře obyvatelé i turisté.

„Mikulov je vyhledávané turistické město a turismus je zdrojem příjmů pro mnohé Mikulovany i pro město samotné,“ je přesvědčená o správnosti podpory cestovního ruchu.

Že cestovní ruch ve městě hraje prim, je podle Michala Marcinčáka, lídra Sdružení podnikatelů města Mikulova, logické. „Mnoho místních na základě živnostenského oprávnění v cestovním ruchu podniká a nebo je zaměstnaných. Z toho je logické, že turisté hrají docela zásadní roli v otázce zaměstnanosti,“ osvětlil s tím, že příjmy z cestovního ruchu jsou pro město nezanedbatelnou položkou.

„Mikulované šizení nejsou. Město podporuje kulturu i sport. Lidé mají možnost toho využívat. Podařilo se i zajistit zázemí a zabezpečení, lidé mají kde nakupovat, jsou tady i nová pracovní místa. Vše jde ruku v ruce,“ souhlasil Jaroslav Smečka, který kandiduje Za prosperitu Mikulova.

IVA VALENTOVÁ
ELIŠKA WINDOVÁ