Lahve mají objem jeden a půl litru. Každá stojí 1919 korun, což odkazuje k roku založení univerzity. Odborníci jich nalahvují na tři stovky. „Stovka je určená k prodeji. Zbývajících dvě stě bude dávat fakulta k výročí jako dárky. Rezervací už máme desítky,“ přiblížil Pavlů.

Vína lahvovali lidé z univerzity ručně, tradiční technikou. „Jde o výraz respektu k vinařství a manuální práci,“ prozradil Pavlů.

Oslavy stého výročí Mendelovy univerzity zahájila včera Agronomická fakulta unikátní výstavou historických dokumentů a předmětů. Součásti zahájení bylo podepsání smluv s partnery oslav.
Mendelova univerzita slaví výročí Agronomické fakulty. Upletou obří věnec

Na zahradnické fakultě vychovala univerzita stovky vinařů. Nyní obhospodařuje asi sto hektarů vinic. „Ke stému výročí univerzity jsme vybrali víno z naší dílny. Odrůdu Cerason, která je nejvíce spojena se stanovištěm fakulty v Lednici,“ řekl vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Mojmír Baroň.

Odrůdu v ústavu jeho odborníci vyšlechtili v roce 2008. Jubilejní víno z univerzitní odrůdy má sytě granátovou barvu. Dominují v něm tóny peckového ovoce, zejména tmavých třešní a višní, a ušlechtilého dřeva.

Ilustrační foto.
Rok 1919: Zrod univerzit i velkého Brna

Kromě výjimečného vína se budou Brňané celý rok setkávat i se speciálním univerzitním pivem Ležák 1919. V restauracích i maloobchodech. „Pivo vaří náš absolvent, který provozuje jeden z nejstarších minipivovarů na jižní Moravě. Připravuje ho podle receptur, které odráží výzkumnou činnost univerzity,“ uvedl vedoucí Ústavu technologie potravin Tomáš Gregor.