Je to hrůza. Tak okomentovali lidé v Břeclavi rozpadající se budovy v jejich okolí. „Bydlíme hned vedle domu, který je v hrozném stavu, je plný krámů a už jednou vyhořel. Kdyby se to stalo znovu v létě a trochu zafoukal vítr, oheň odnese i naši střechu," čílil se například Kamil Geršl, který žije v poštorenské Nádražní ulici.

Stížnost na stavební úřad

Podobně hovořila také žena, která si z osobních důvodů nepřála být jmenovaná. Redakce její jméno zná. „Naštěstí nejsme přímí sousedé, takže se to dá strpět. Ale i tak mi ruina vadí, protože hyzdí celou ulici a je nepříjemné kolem ní chodit," uvedla.

Jenže, co s tím? Obyvatelé naříkají, že pokud si majitelé domů postaví hlavu a odmítnou se o své pozemky starat, nemohou je účinně donutit. „Zkoušeli jsme se obrátit na město, jestli by na paní, které dům patří, nemohlo trochu zatlačit. Odpověď ale zněla, že radnice s tím nic nenadělá, protože nemá donucovací prostředky," řekl Geršl.

Jeho slova potvrdil starosta Břeclavi Pavel Dominik. „Je to opravdu bohužel tak, že nemáme legální páky, jak soukromé vlastníky postrčit, aby s objektem něco udělali. Můžeme jim jen zkusit domluvit, ale to je většinou málo a nemá to efekt," posteskl si.

Právnička Radka Buzrlová ovšem východisko vidí. „Pokud jsou budovy v tak špatném stavu, že začnou ohrožovat zdraví osob nebo majetek sousedů v případě sesuvu, mohou lidé podat stížnost na stavební úřad. Ten ji prozkoumá, a když se vina prokáže, může úřad nařídit vlastníkům pozemků, aby polorozpadlé domy zbourali nebo opravili," vysvětlila.

Dům u pekárny půjde k zemi

Alespoň obyvatelé u bývalého autobusového nádraží se zřejmě brzy dočkají příjemnějšího prostředí. Majitel zchátralého domu vedle rohové pekárny chce totiž ruinu na podzim srovnat se zemí. „Dlouhou dobu byly s domem problémy. Nakonec se ale vlastník umoudřil a slíbil, že barák zbourá," těší Annu Klonovou, která nedaleko vlastní vetešnictví.

Na mnoha místech Břeclavi lze spatřit chátrající domy, o které se nikdo nestará. Vedení města i obyvatelé naříkají, že pozemky vlastní soukromí majitelé, se kterými není domluva.Zdroj: DENÍK/David Baláš

Na mnoha místech Břeclavi lze spatřit chátrající domy, o které se nikdo nestará. Vedení města i obyvatelé naříkají, že pozemky vlastní soukromí majitelé, se kterými není domluva.Zdroj: DENÍK/David Baláš

DAVID BALÁŠ