Tomáš Petrusek a Stanislav Hasík se totiž účastnili mezinárodní soutěže elektrotechniků v Hustopečích, kde měli za úkol co nejlépe sestrojit funkční ruletu. A vedli si výborně, přivezli první a páté místo.

„Ruletu jsme měli sestrojit ze součástek, které jsme dostali až na místě. Všichni jsme tak měli stejné podmínky. Šlo o to, kdo bude nejvíce zručný,“ představuje soutěž osmnáctiletý Stanislav Hasík, který porazil jedenáct soupeřů a přivezl si z Hustopečí cenné první místo.

Účastníci soutěže, kteří přijeli hned z několika zemí, znali pouze zadání úkolu. Připravovat se tak mohli pouze teoreticky, až na místě totiž zjistili, co budou mít k dispozici.

„Jedná se o elektronickou ruletu s LED diodami, které se rozsvěcují pomocí mikroprocesoru. A náhodně se zastaví na jednom místě,“ popisuje Hasík s tím, že do soutěže jeho a Tomáše Petruska vybrali jejich mistři. A to především kvůli tomu, že patří mezi nejlepší žáky.

close zoom_in „Celkem bylo v Hustopečích šest týmů po dvou, ale každý vlastně bojoval za sebe. Kromě nás tam byli i žáci z Hustopečí, Brna, Sokolnice a Gbel, Amstettenu a Stockerau,“ říká ke konkurenci Hasík, který měl však u některých pocit, že příliš zadané práci nerozumí.

„Skončil jsem na pátém místě, ale úspěchu si vážím. Třeba mi to pomůže i při hledání práce a možná budu i dál dálkově studovat na vysoké škole,“ usmívá se Tomáš Petrusek.

To Stanislav Hasík by rád uplatnil své znalosti na Vysokém učení technickém v Brně. „Moc jsem s vítězstvím nepočítal. Byla to pro mě vlastně první soutěž,“ říká Hasík.

Oba žáci získali i pochvalu ředitele školy.