Starostka Pasohlávek Dominová upozornila, že problémy s rušením klidu jsou ve vsi pravidlem. „Turisté tvrdí, že si chtějí na dovolené odpočinout a bavit. Chápu je, ale v zastavěných částech obce je třeba najít únosnou míru. Snažím se proto apelovat, aby při zábavě nerušili půl vesnice. Některé skupiny jsou ale neukočírovatelné," oznámila Dominová.

Při výraznějším hluku zajíždí do Pasohlávek policisté z Pohořelic. Obrací se na ně starostka i obyvatelé.

S novinkou pro letošní turistickou sezonu vyrukovali v Mikulově. Na jaře tam zastupitelé schválili vyhlášku, která dobu nočního klidu zkrátila na čas mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Týká se to pátků, sobot a dnu před státním svátkem. Další zmírnění platí pro velké akce typu Pálavského vinobraní nebo krojovaných hodů. Tehdy se lze veselit až do dvou ráno.

A reakce lidí? Podle velitele mikulovských strážníků Jiřího Hamerníka zůstává město rozdělené. „U nás je polovina obyvatel, kteří jsou rádi, že mohou řádit o něco déle. Zbytek měl problém, když se řádilo do desíti, natožpak do dvanácti. Telefony zvoní. Jsou dny, kdy se nám zdá, že neřešíme nic jiného a pak se zase neozývá nikdo. Průměrovat to lze jen stěží," reagoval Hamerník. Výtržníkům hrozí pokuty až ve výši pěti tisíc korun.

Mnozí organizátoři akcí ve městech a vsích na Břeclavsku si kvůli předpokládanému překročení obvyklé dvaadvacáté hodiny žádaly na úřadech o výjimky. To už od října nebude možné. Ministerstvo vnitra výjimky zrušilo. „Obce už nebudou moci zkracovat při určitých akcích dobu nočního klidu formou vlastního rozhodnutí na základě žádosti," uvedla pro Hospodářské noviny Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.