Jedenadvacet ředitelů poslalo na jihomoravský krajský úřad své připomínky k plánu na rušení středních škol. Úředníci i politikové nyní zvažují, zda nejsou některé z jejich protinávrhů lepší než původní záměr ze začátku tohoto měsíce. Ten počítal se zánikem dvanácti škol a dalších osmi desítek tříd na ostatních zařízeních zřizovaných krajem.

Tímto způsobem se má vyřešit nedostatek peněz i úbytek dětí ve středoškolském věku. „Jakmile některou školu nebo třídu zachováme, musíme místo ní zrušit jinou,“ upozornil už dříve náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek, který je za takzvanou optimalizaci středních škol odpovědný.

K výměně jedné rušené třídy za jinou se zřejmě schyluje například na gymnáziu ve Strážnici na Hodonínsku, kde mělo zaniknout osmileté studium. „Při podrobnějším zkoumání se ukázalo, že problém s nedostatkem žáků má spíše studium čtyřleté. Místo osmiletého tedy zřejmě zrušíme jednu ze dvou tříd čtyřletého studia,“ nastínil záměr Juránek. Do Strážnice se ale zatím informace o této změně nedonesly. „Nebudu to proto zatím komentovat,“ uvedl ředitel školy Václav Matyáš.

Sepsali i petici

Další školou, kvůli které doputovalo na kraj mnoho připomínek, je gymnázium v Židlochovicích na Brněnsku. Za jeho zachování bojují studenti, učitelé i politikové. Mezi lidmi koluje i petice na podporu školy. V případě Židlochovic je však Juránek neoblomný. „Nikdo nepochybuje o kvalitě školy. Chceme však mít v oblasti v okolí Židlochovic a Hustopečí dvě silné maturitní třídy. A na to bohužel židlochovické gymnázium nemá kapacitu,“ vysvětlil Juránek. Situace se má vyřešit tím, že se Židlochovice spojí s Hustopečemi. A na vzniklé škole se každý rok otevře po jedné třídě osmiletého i čtyřletého studia.

Školám, které mají zaniknout, se však takové zdůvodňování nelíbí. „Když se o rušení škol mluvilo letos na jaře, náměstek Juránek slíbil, že zveřejní konkrétní kritéria, podle kterých se rozhoduje. Nic takového se však nestalo. Vypadá to, že se jen hledají důvody, proč zrušit školy, které se zkrátka někomu nelíbí,“ zlobí se například Debora Zemanová, která učí v Židlochovicích.

Podobná kritika zaznívá i z řad krajských školských odborů, které své stanovisko poslaly na krajský úřad minulý týden. „Návrh k optimalizaci středních škol je spíše politickým kompromisem než systémovým opatřením,“ kritizují odboráři.

I oni proto požadují zveřejnění kritérií, která mají vliv na osud škol. A volají i po větší diskuzi s dotčenými řediteli a učiteli. „Autoři návrhu se dostatečně neseznámili s podmínkami na jednotlivých školách,“ upozornil šéf odborů Leopold Králík.

To se podle Juránka kraj chystá nyní napravit. „Situaci budu postupně řešit se všemi řediteli dotčených škol. A všechny možnosti pečlivě zvážím, než je v září předložím ke schválení zastupitelům,“ slíbil Juránek.