Mikulovan tvrdí, že nyní mají Rusové strach vycestovat do zahraničí. I v rodinném vinařství jich vítají daleko méně. „Loni jsme vytvořili program, kdy se Rusové dostali přes Prahu do Lednice, Mikulova až k nám do sklepa. Teď se kvůli situaci na Ukrajině údajně cítí jako před válkou," tlumočil Solařík zprávy kolující mezi průvodci.

Ruská média mají v kontextu konfliktu vykreslovat Západ ve špatném světle. „Dokonce snad ruští státní zaměstnanci dostali důrazné doporučení, aby letní dovolenou strávili na Krymu," uvedl Solařík.

Pro něj z toho vyplývá, že musí oželet zástupy ruských turistů. „Loni jezdila v průměru skupina dvaceti lidí týdně, teď je to o dost slabší. Ale cestovní kancelář stále čeká, že se to zlepší, stejně jako my," dodal muž. Nově si však víno v jeho sklepě užívají alespoň japonští turisté.

Solařík ještě zmínil, že na nedostatek Rusů si stěžují i hoteliéři v Praze a Karlových Varech.

Ruština na zámku

Zatímco Rusové táhli Mikulovem už za napoleonských válek, tamní turistické informační centrum v jejich obležení v posledních letech není. „Rusky mluvící návštěvníci k nám pro informace moc nechodí. Naopak přibývá turistů z Polska a Slovenska," všimla si Lenka Kocourková z mikulovského „ticka".

A perla jižní Moravy? Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové jsou letní prázdniny obdobím, kdy zájezdy s Rusy nejezdí. „Teď jde spíše o české turisty, rodiny s dětmi," řekla. Ruština se podle ní však dala na zámku zaslechnout i v průběhu konfliktu na Ukrajině. „Tamní situace se v návštěvnosti zámku příliš neodrazila. Máme stabilní cestovní kanceláře, které turisty z východní Evropy vozí," podotkla kastelánka.

Doplnila, že Rusů jako jednotlivců se objevuje na zámku tradičně jen malý počet. Většinou se jedná o organizované zájezdy.

Větší zájem je pak u Poláků. „Ti k nám jezdí organizovaně již několik let ve velkém," potvrdila trend Břeclavska jako lákavé destinace pro severní sousedy. Lednici nově objevují i skupinky důchodců ze Spojených států amerických.

Počty ruských turistů klesají i v republikovém měřítku. V červnu jich přijelo meziročně o čtyřicet procent méně. Sdělil to předseda Asociace cestovních kanceláří ČR Viliam Sivek. Kromě poklesu kurzu rublu jsou důvodem přísná pravidla pro vydávání víz a právě rusko-ukrajinská krize.

Loni přijelo do Česka 803 tisíc Rusů. V republice utrácí ve velkém. Tráví u nás v průměru pět dní a jejich denní útrata dosahuje zhruba čtyři tisíce korun.