Kromě toho zájemci obdrží poukázky s dvusetkorunovým příspěvkem na preventivní vyšetření prsu.

„Stěžejním cílem je přesvědčit nejen všechny ženy, ale i muže, že jedinou správnou a přitom snadnou cestou k včasnému odhalení nebezpečí rakoviny prsu, jsou pravidelná mamografická či sonografická vyšetření,“ uvedla tisková mluvčí akce Michaela Vaňková.

Posádku růžového autobusu tvoří ženy, které mají osobní zkušenosti s touto nemocí. Proto mohou zájemcům pomoci nebo poradit. Na odborné dotazy odpoví lékař, který bude do autobusu pozván z nejbližšího screeningového centra. Posádku doplňují vyškolené členky Mládeže českého červeného kříže.

Růžová jízda, kterou ve spolupráci s jinými připravila kosmetická firma Avon, projede celou republiku a zastaví se v čtyřiatřiceti městech.

Rakovina prsu u nás patří mezi nejčastější onkologická onemocnění, které postihuje zejména ženy. Každý rok na toto onemocnění zemře téměř dva tisíce pacientek.

„Záludností tohoto závažného onemocnění je fakt, že obvykle nebolí. Prevence se zanedbává a často se stává, že je rakovina prsu diagnostikována až v pokročilých stádiích, kdy už je léčba obtížnější a naděje na vyléčení menší,“ řekl odborník na léčbu rakoviny Jan Daneš.

Jít přímo za ženami je podle Daneše dobrý způsob, jak šířit informace o prevenci rakoviny prsu.

Zdeňka Savarová