Byl to první sumec, kterého chytil. A s velkou pravděpodobností rovnou i životní úlovek.

„Vyrazili jsme na ryby už ve dvě odpoledne, abychom chytli nějakou nástražní rybku. Když se to nepodařilo, tak před osmou hodinou přijel kamarád. Pomohl zavézt nástražní rybky,“ líčí Floriánův kamarád František Vlašic, který byl svědkem urputného souboje s obří rybou.

Sumec zabral na pětadvaceticen­timetrového cejna. Životní jízda rybáře z Hrušek začala pět minut po desáté večer. „Měl jsem takový normální pocit. Byl to běžný záběr. Nic extra prudkého,“ popisuje překvapivě Florián, jakoby ani nebojoval s králem našich vod, ale mnohem menší rybou.

Jeho kamarád popisuje začátek souboje poněkud dramatičtěji. „Co mám dělat?“ křičí jeho mladší kolega. „No sekni to,“ zní odpověď. Florián sekl, přitáhl brzdu, prut se úplně ohnul. Oba v tu chvíli věděli, že je na udici pěkná ryba. „Ale že bude mít skoro dva metry, to jsme vážně nečekali,“ říká Vlašic.

Po několika minutách přetahování už byla kapitální ryba zhruba deset metrů od břehu. Zdálo se, že je vyhráno. Omyl. „Říkal jsem, hoši, ještě kousek a uvidíte ten tanec. Ani jsem to nedořekl, za dvě tři vteřiny se sumec otočil, práskl ocasem a z cívky to jenom frčelo. Kamarád chvíli pomáhal držet udici, ale pak si ho Radek přitáhl sám,“ usmívá se Vlašic.

Sumec bojoval o svůj život urputně. Ale prohrál. Florián měl kvalitní sumcový prut a pletenou šňůru, která udrží i mnohem těžší rybu. „Když jsem ho dostal na břeh, tak jsem si říkal, že tak velkou rybu už asi nikdy nechytnu. Bylo to velké překvapení,“ přiznává šťastný rybář, jehož největšími úlovky byly doposud 111 centimetrů dlouhý candát či metrový amur.

A jaký byl další osud minimálně třicet let starého sumce? „Syn přijel s autem a vozíkem. Putoval do vany a druhý den bylo focení. Dali jsme si pohárek a kamarádovi pogratulovali,“ říká Vlašic.

Kapitální úlovek mohl být i těžší. Jak Vlašic vysvětluje, když sumec zabere a cítí odpor, aby měl co největší sílu k boji, tak ze sebe všechno vyvrhne. „Chlapi co už s velkými sumci bojovali, říkali, že měl pak prázdný žaludek,“ říká.

A jak kapitální ryba skončila? Maso z něj rozdal lovec kamarádům. Vyudí se a pak bude pohoštění. Jednomu kamarádovi věnoval Florián i obří hlavu svého úlovku.

Bez čtyř centimetrů dvoumetrový krasavec je podle Vlašice největší ryba, kterou kdo kdy v kostické šutrovně chytil. „Vykládalo se, že tam někdo z Břeclavi zdolal sumce, který měl 214 centimetrů, ale to byla jenom fáma, protože ten člověk vůbec udice na sumce nemá. A na normální udici by ho nevytáhl,“ je přesvědčený zkušený rybář.