Mezi lety 2014 a 2020, kdy bude k dispozici nový operační program, mohou získat miliony korun. S informací přišel ministr zemědělství Petr Bendl.

„Samozřejmě toho rádi využijeme. Musí ale jít o smysluplné využití, firmy se na tom totiž podílí padesáti procenty potřebné částky. Každopádně zájem budeme mít o modernější vybavení, výstavbu rybí líhně nebo zlepšení zpracovny," sdělil ředitel pohořelických rybářů Roman Osička.

V plánech je však zatím opatrný. Stejně jako jednatel hodonínského rybářství Oldřich Pecha, jenž se s kolegy stará o soustavu rybníků mezi Lednicí a Hlohovcem.

„Zatím máme jen hrubé obrysy, jak co bude ze strany unie vlastně vypadat. Je také důležité, aby nabídka odpovídala skutečným potřebám rybářů. Představy unie jsou někdy trochu odlišné," řekl Pecha pro Břeclavský deník.

Rybářské podniky z regionu čerpaly dotace už od roku 2007, nyní budou mít podobnou možnost v dalších šesti letech. Není přitom zanedbatelná.

Pohořeličtí díky penězům „z Bruselu" nakoupili nákladní auta, zmodernizovali prostory pro zpracování vylovených ryb a pořídili různé vybavení. Hodonínští jsou na tom podobně. Díky dotacím vybudovali například rybí prodejnu a stejně jako Pohořeličtí investovali do zpracovny a přepravy.

„Vybudovali jsme také sádky pro přechování ryb na Vánoce," poznamenal Pecha.

Právě modernější a konkurenceschop­nější podmínky jsou hlavním důvodem, proč Evropská unie rybářům peníze nabízí. Peníze mají pomoci také vzniku menších rodinných podniků.

„Unie dospěla k poznání, že při stále vyčerpanějších zdrojích mořských ryb jsou sladkovodní ryby vhodnou náhradou. Evropa přitom má pro vlastní produkci obrovský potenciál a nemusí jen přihlížet, jak jsou na její území sladkovodní ryby dováženy z třetích zemí, často ve špatné kvalitě, o ekologických dopadech takové dopravy ani nemluvě," uvedl ministr Bendl.

Živo bude od pondělí u Hlohoveckého rybníku, z něhož za tři dny rybáři vytáhnou tuny kaprů či candátů. Lidé si po tu dobu mohou koupit čerstvě vylovený kus na hrázi, kde vznikne provizorní prodejna.