Na první dojem zní ta zpráva libě: kormorán velký zmizí ze skupiny zvláště chráněných ptáků.

Stane se tak po rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. Reakce rybářů, jimž dravec působí škody za miliony korun, mají ale do oslav daleko. „Je to mílový krok zpět," zakroutil hlavou ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Důvodů je několik. Předně, rybáři ztratí milionové náhrady za ptákem ulovené ryby. Podle Osičky navíc zhoustne administrativní řízení na povolení věčně hladové kormorány plašit či lovit.

Ve zkratce: firmy ztratí peníze, škody zůstanou, práce přibude. „Vyřazení kormorána se dotkne celého rybářského rezortu a bude to mít další negativní dopady na hospodaření společností," upozornil Osička a připomněl vzrůstající náklady na provoz.

V zimních měsících se jen v břeclavském regionu objeví tisíce až desetitisíce kormoránů, kvůli nimž mizí tuny ryb.

„To má fatální vliv nejenom na stav ryb a populace v našich řekách i rybnících, ale také na stromy, které jsou i díky trusu ničeny a poškozovány. Klasickým příkladem v této věci je problém, který dnes řešíme třeba v Lednicko-valtickém areálu," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Plašiče jsou pasé

Tamní rybníky spravují lidé z Rybářství Hodonín. Jednatel společnosti Oldřich Pecha označil rozhodnutí ministerstva za nejhorší z možných řešení. „Jestli se to někam posune, pak jedině do horších vrstev," podotkl Pecha.

Kormorána vidí jako problém zasahující do více oborů, rybářům však pták škodí nejvíce. „Vyloučením ze zvláště chráněných ptáků se nic nevyřeší. Nemáme peníze ani dostatečný počet lidí, kteří by kormorána účinně plašili nebo lovili. Je to jako boj s větrnými mlýny. Ani dříve jsme proti němu nebyli schopní zasáhnout, ale škody alespoň částečně pokryly kompenzace od státu," sdělil Pecha.

Zatímco soukromá rybářství čekají zvýšené náklady, státní pokladna vydá o třicet až čtyřicet milionů korun méně. Právě tolik putovalo z rozpočtu ministerstva na pokrytí škod. Ty jsou však v součtu daleko vyšší, než kolik mohla rybářství v celé republice na náhradách získat.

„Vždyť jen u nás způsobí kormoráni škody za sedm milionů korun ročně," potvrdil Osička.

Ačkoliv pták s oblibou loví dravé ryby, jakým je například candát, nepohrdne ani kaprem. „Navíc je nemůžeme pravidelně plašit instalovanou techniku, protože bychom tím působili také na jiné druhy ptáků," dodal ředitel pohořelického rybníkářství.

Kormorán zmizí z listiny zvláště chráněných ptáků od prvního dubna příštího roku.

„V některých ohledech to může pomoci, ale problém to celkově nevyřeší. Například v parku lednického zámku bude jednodušší plašení či snížení atraktivnosti z pohledu kormorána. Z našeho pohledu je třeba zabránit škodám způsobeným jeho trusem zejména tam," zmínil Přemysl Heralt ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.