„Tam bude kapr do dvou a půl kila. A pak ryba výběrová nad dvě a půl kila,“ uvedl Otto Vaďura, jednatel společnosti APH rybníky, která v rybniční soustavě Lednicko-valtického areálu hospodaří.

„Nevím, jaký byl rok množstevně, ale řekl bych, že pro nás to byl velmi dobrý rok, protože ryby v Prostředním rybníku budou všechny výběrové. Budeme mít i dostatečný sortiment větších ryb na Vánoce,“ pochvaluje si sezónu Vaďura.

Výlovy začnou od pátku Hlohoveckým rybníkem, následovat bude o týden později Prostřední rybník. Jak Vaďura říká, Mlýnský rybník nebude v pozdějším termínu už možné slovit, i kvůli možnému zamrznutí.

Podle ředitel Rybníkářství Pohořelice Romana Osičky začaly výlovy vlastně už v září. Jednalo se ale pouze o násadové rybníky. „Výlov rybníka Vrkoč u Pohořelic se uskuteční osmadvacátého až jednatřicátého září. Jako každý rok ho může navštívit široká veřejnost. Může se těšit na rybí speciality, ukázky ryb a tak dále,“ nalákal Osička.

Po Vrkoči se Rybníkářství Pohořelice chystá na výlov Jaroslavického rybníka na Znojemsku a osmého listopadu má v plánu lovit největší moravský rybník Nesyt. Jeho výlov potrvá týden. „Poslední rybník s tržní rybou bychom měli lovit od patnáctého do devatenáctého listopadu, a to Novoveský rybník,“ uvedl ředitel pohořelického rybníkářství.

Podle jeho slov nebyl letošní rok z pohledu rybníkářů zcela optimální. „Vývoj byl skutečně takový netypický. Začátek roku byl velice studený a zima byla dlouhá,“ uvedl Osička. Vlivem počasí tedy došlo ke zkrácení produkčního vegetačního období, což znamenalo přijmout potřebná opatření co se týče krmných technologií „Teplota vody byla nízká, proto se i případné dávky potravy musely přizpůsobovat. To má vliv na přírůstky. Hmotnost ryb nakonec nebude malá,“ vysvětlil Osička.

Přes to všechno by měli pohořeličtí rybníkáři podle jeho slov uspokojit jak tuzemský, tak i zahraniční trh dostatečným množstvím ryb. „Domníváme se, že by měla být ryba pro letošní rok kvalitní jak hmotností, tak i co se týče kvality svaloviny,“ slíbil zákazníkům. (šev)

Výlovy rybníků

Hlohovecký rybník: pátek 22. a sobota 23. října, případně i neděle 24. října

Vrkoč: čtvrtek 28. až neděle 31. října

Prostřední rybník: neděle 31. října a 1. listopadu, případně i úterý 2. listopadu

Mlýnský rybník: výlov se neuskuteční

Nesyt: pondělí 8. až pátek 12. listopadu

Novoveský rybník: pondělí 15. až pátek 19. listopadu