Studenti fakulty připravili pod vedením doktora Jiřího Martínka pro návštěvníky ukázky květin, květinových vazeb a instalací.

„V Lednici máme zahradnickou fakultu, na níž studenti navštěvují například obor zahradní a krajinářská architektura. Takže i to umění v pravém slova smyslu se zde nachází,“ představuje jednu z možných náplní studia prorektor univerzity Jindřich Neruda.

Celý velikonoční víkend se tak návštěvníci Lednicko-valtického areálu měli možnost podívat do prostor, které jsou otevřeny jen výjimečně. „Univerzita cítí, že by se neměla starat jen o to, co má v náplni, tedy o výuku studentů, vědu a výzkum. Ale má i povinnost k rozvoj kulturních hodnot. Například objektů, které má ve své správě či majetku,“ uvádí důvod, proč univerzita zámeček odkoupila a opravila, prorektor.

„Navazujeme na tradici vyšší zahradnické školy založené v devatenáctém století rodem Lichtenštejnů. Byl bych rád, kdybychom zámeček veřejnosti otevřeli i o letních prázdninách a pak i před Vánocemi, kdy se zde koná koncert,“ přibližuje prorektor plány na letošní rok.

Univerzita využívá zámeček především k poradám, setkávání nebo společenským akcím. Podle profesora Nerudy ale rozhodně není důvod se uzavírat před veřejností. „Zámeček nabízíme i k soukromým účelům a po domluvě je možná i prohlídka. Pravidelný provoz zde ale bohužel není,“ upřesňuje.