„Letošním tématem je propojení hudby a květin. Všechny květinové vazby a vánoční instalace jsou i tentokrát dílem studentů a učitelů zahradnické fakulty v Lednici. Je vidět, že se dá vymyslet leccos. Jednu chvíli sice, jak přiznali, měli trochu tvůrčí krizi, ale pak je osvítil zajímavý nápad,“ usmívá se prorektor brněnské Mendelovy univerzity, které zámeček patří, Jindřich Neruda.

Romantický lovecký zámeček, který stojí poblíž Lednice na břehu Prostředního rybníka, je po většinu roku veřejnosti nepřístupný. Na už tradiční Vánoční zastavení se zájemcům otevřel od pátku do neděle. Jen za sobotu si sem našly cestu více než tři stovky návštěvníků.

„Vždycky je to podobné, nejvíce lidí chodí po obědě. Mnozí se každoročně vrací, už vědí, co mohou očekávat. Ale někteří návštěvníci, jak se svěřili, přišli letos poprvé,“ bilancuje Neruda, když s uspokojením obhlíží sál v prvním patře zaplněný obdivovateli květinové krásy.

Navíc upozorňuje na dvě novinky, které univerzita kromě vánočních dekorací na zámečku připravila. První je výstava obrazů malířky přírody Hany Křenkové, druhou pak předvánoční vytrubování trubačů lesnické a dřevařské fakulty. V neděli ve dvě hodiny odpoledne.

„Jsme rádi, že můžeme stále veřejnosti nabídnout vánoční inspiraci bez vstupného. A díky zapojení a příspěvku obce zadarmo také kávu a nějaký ten koláček. Uvidíme, jak to bude v příštím roce. Několik málo tisíc na květiny a chuť do práce se ale snad najde,“ věří prorektor.

Rybniční zámeček postavili v roce 1816 Lichtenštej­nové, aby na ně ženy v době rybolovu měly kde čekat. Kníže Jan II. ho dal v roce 1923 k užívání brněnským vysokým školám. Vznikla tady biologická stanice, kterou po roce 1970 nahradila expozice vodního ptactva. V roce 2002 se Mendelova univerzita, do jejíhož majetku zámeček připadl, pustila do jeho obnovy. Ta skončila v červnu 2008. Od té doby se brněnská univerzita snaží klasicistní stavbu více otevřít veřejnosti, pronajímá zde dva apartmány a pořádá celou řadu akcí. Včetně svateb.