Vánoční stromeček zavěšený ke stropu, jak to bývalo kdysi zvykem, výzdoba s pavími pery, ošatka s ořechy nebo například věneček z pecek. To vše bylo o víkendu k vidění v Rybničním zámečku, který leží mezi Lednicí a Valticemi. Floristická výstava nazvaná Vánoční zastavení nabídla v předvánoční hektické době návštěvníkům příjemné zastavení a načerpání vánoční inspirace. A ještě něco navíc.

Reprezentační prostory veřejnosti po většinu roku nepřístupného romantického loveckého zámečku na břehu Prostředního rybníka vyzdobily tématické květinové vazby a instalace s vánočními motivy. „Květinovou výzdobu připravili již tradičně posluchači a vyučující zahradnické fakulty v Lednici. Tentokrát se nesla v historickém duchu,“ řekl prorektor brněnské Mendelovy univerzity, které zámeček patří, Jindřich Neruda.

„Letos jsou vazby a instalace ve stylu, jako se to dělávalo kdysi. Proto jsme si například vypůjčili historické vázy z valtického zemědělského muzea,“ ukazoval netradiční předvánoční výzdobu inspirovanou dobou našich předků.

„Vánoční vazby jsou opravdu úžasné a nápadité. Jako vždycky. Je vidět, že to dělá parta zapálených lidí. Pro nás je to zároveň inspirace, jak doma nazdobit vánoční stůl,“ prohlížel si s neskrývaným zájmem květinové aranžmá profesionálů Rostislav Chlup z Lednice. Do Rybničního zámečku zavítal v sobotu i s manželkou. „Jezdíme sem každý rok na Vánoce i na Velikonoce. Často to spojíme s procházkou,“ prozradil.

Zámeček zůstal pro návštěvníky otevřený od pátku až do neděle. Déle by to podle prorektora Mendelovy univerzity ani nešlo. „Časové omezení je dané zejména trvanlivostí květin. V dalších dnech už by to asi nebylo moc pěkné,“ vysvětlil Neruda.

Kromě očí si ovšem přišly na své i žaludky návštěvníků, pro které bylo připravené drobné občerstvení. A pro děti čokoládový dárek. „Máme tady punč, svařené víno, kávu, čaj a samozřejmě koláčky. Už je to vyzkoušené,“ smála se správkyně zámečku Marie Janůvková. S manželem se o jeden z lichtenštejnských saletů stará už několik let. Ruce k dílu přiložili i při jeho opravách. „Děláme všechno, co je potřeba. Když je to nutné, jsme tady od rána do večera,“ přiznala Janůvková blízký vztah k památce.

Rybniční zámeček postavili v roce 1816 Lichtenštej­nové, aby na ně ženy v době rybolovu měly kde čekat. Kníže Jan II. ho dal v roce 1923 k užívání brněnským vysokým školám. Vznikla tady biologická stanice, kterou po roce 1970 nahradila expozice vodního ptactva. V roce 2002 se Mendelova univerzita, do jejíhož majetku zámeček připadl, pustila do jeho obnovy. Ta skončila v červnu 2008. Od té doby se brněnská univerzita snaží klasicistní stavbu více otevřít veřejnosti, pronajímá zde dva apartmány a pořádá celou řadu akcí.

Rybniční zámeček si oblíbil i jihomoravský hejtman Michal Hašek. V říjnu se tady například setkal s premiérem Braniborska. O vzrůstající oblibě zámečku svědčí i fakt, že jen letos si tu řeklo ano patnáct svatebních párů.