Hlohovečtí rybníkáři pořádali netradičně na konci března výlov Hlohoveckého rybníka. Metráky kaprů a dalších druhů ryb jsou určeny k zarybnění dalších vodních ploch.

„Počítám, že to bude víc než sto metráků ryb. Jsou to vesměs kapři od tří do čtyř a půl kila, takže vlastně vánoční ryby. Je ale začátek roku, takže na trh nepůjdou. Skončí v rybnících Moravského rybářského svazu a některé i v Rakousku pro účely sportovního rybaření,“ vysvětlil jednatel hlohovecké společnosti APH-Rybníky Otto Vaďura.

Mezi krásně stavěnými šupináči a lysci se v lovišti plácaly také dravé ryby, zajímavostí bylo mnoho sumců albínů, kterým se v rybníku daří. „Dobře se tady množí. Máme jich asi třicet nebo čtyřicet. Je to spíš hříčka přírody a rarita, proto je vždycky zase pustíme zpátky do vody,“ dodal rybníkář, který se obává letošního letnění rybníka, který byl jejich domovem.

Hlohovecký rybník bude takřka na suchu celý rok a ve vedlejším rybníku bude tím pádem také chybět několik set tisíc kubíků vody. „Ať je jakýkoliv rok, je u nás suché klima. Způsobují to letní bouřky, které jdou od Atlantiku a zpravidla je rozhodí Pálava. K nám se vydatná bouřka dostane jen párkrát, a to od Rakouska či Slovenska,“ míní Vaďura.

Starostka Hlohovce Jana Vlková se kvůli tomu obává, že odpočívající dno Hlohoveckého rybníka hrozí zarůst vrbinami. „Jsou odolné. I po napuštění rybníka mohou dál růst,“ soudí. Hustý porost loni vyrašil na dně Nesytu, což nakonec vyústilo v rozbroj ochránců přírody s rybníkáři.

A co říkají na plánované letošní „odstavení“ Hlohoveckého rybníka lidé, kteří žijí poblíž? „Myslím, že to není dobré. Jsou suché roky a tohle všechno se děje kvůli pár kytičkám a ptáčkům. Jsou to obrovská kvanta vody, která chybí,“ říká třiasedmdesátiletá Žofie Slunská z Hlohovce.

Jak dodala, letnění rybníka pamatuje ještě jako malá. „Tehdy ale lidi sadili na dně rybníka kukuřici, brambory, řepu nebo zeleninu. O kousek takového ročního políčka tady byly pomalu bitky,“ pousmála se při vzpomínce důchodkyně.