Silná letní vedra a sucha poznamenala také rybníkáře. V Pohořelicích nyní sčítají škody na násadových rybnících, které přes léto doslova vyschly. Na nedostatek kyslíku ve vodě navíc uhynuly nasazené ryby. Letní likvidační teploty se tak odrazí i na cenách ryb.

„Nedostatek vody a velká vedra se nemile podepsala na našich násadových rybnících. Jsou totiž závislé na srážkách. Některé jsme tak museli předčasně slovit, ostatní byly úplně suché. Deficitní byly i hodnoty kyslíku ve vodě, takže mnoho ryb uhynulo, zejména nasazení dravci. Rybníkům s tržními rybami jsme museli zvyšovat hladinu vodotečemi," potvrdil ztráty ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

„Problémy s vedry a suchy na jižní Moravě pociťujeme rok od roku stále víc. Letos jsou ve srovnání s minulými lety opravdu výjimečné. Přímý dopad má na naši produkci i zvýšení ceny krmiv. Po katastrofálních žních jsme pro obiloviny nuceni jezdit na severní Moravu nebo do Čech. To zvyšuje náklady na pohonných hmotách, nehledě na dražší energie, mýtné a řadu dalších nezbytností," posteskl si Osička.

Ceny ryb se zvýší

Hlavní výlovy jsou daleko, o cenách ryb se tak ještě nehovoří. Vše ale nasvědčuje, že podraží i šupináči. Rybníkář však takové zdražení nevnímá dramaticky. „Spotřeba ryb v České republice je asi jen 1,4 kilogramu na osobu, a to včetně sportovních rybářů. Když se tak zdraží kilo ryby o deset korun, rodinný rozpočet to nijak nenavýší. Ryba u nás prostě není významnou složkou jídelníčku," uklidňoval peněženky lidí Osička.

O rybníky na Břeclavsku se stará také Rybářství Hodonín. To má už rok v nájmu soustavu všech čtyř lednických rybníků. „Vedra nás poškodila nepřímo, snížila se nám produkce ryb, mají špatné podmínky. Úhyn ryb jsme v rybnících na Břeclavsku ale nezaznamenali. Násadu tam totiž nemáme, lednické rybníky jsou určené pro tržní ryby," přiblížil situaci jednatel společnosti Oldřich Pecha.

„Jelikož rybníky nenatekly tak, jak bychom potřebovali, museli jsme manipulovat s hladinou. Na vlastní náklady teď u Apolla odčerpáváme bahno ze dna sacím bagrem. Rybník by tímto zákrokem měl získat o deset tisíc kubíků vody víc," věří hodonínský rybníkář.

Podobně jako katastrofální žně vnímá problémy rybníkářství v kraji i předseda Okresní hospodářské komory Pavel Šindelář. „Pokud se podíváme na celý rok, počasí je od jeho počátku výjimečně podivné. V souvislosti s výsledkem žní a přesahem do živočišné výroby i v rybníkářství se dá mluvit o katastrofě. Jakoby se potvrzovalo, že se se změnou počasí jih stává neúrodnou souší," obával se Šindelář.

Násadové ryby, kterých se letní vedra dotkla nejvíce, se odchovávají z rybího plůdku. Po dvou až třech letech putují mezi tržní ryby. Silné škody na rybnících páchají i kormoráni. Každoročně se šplhají do milionů korun.

PETR VLASÁK