„Jsme nuceni jít s cenou kapra o deset až dvanáct procent výš. Není to ale nijak dramatické zdražení – asi osm korun v průměru,“ řekl výrobní náměstek Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Pohořeličtí rybníkáři budou letos kapra první třídy prodávat asi za šedesát osm korun, u výběru nad dvě a půl kila bude kilo kapra k mání za šestasedmdesát korun. Při současné roční spotřebě ryb na jednoho člověka, která činí v České republice pouhý jeden kilogram, je to naprosto zanedbatelný cenový nárůst.

Důvodem zdražení tradičního kapra jsou rostoucí ceny vstupů. „Jen cena obilí se oproti minulému roku i více než zdvojnásobila,“ nastínil Osička. Právě obilí rybáři nakupují na dokrmování ryb.

Pohořeličtí rybníkáři neměli v letošním roce právě na růžích ustláno. Trápilo je zejména teplé počasí. „Jaro se poměrně rychle otevřelo a celý rok bohužel provázel nedostatek vody. V mnoha případech jsme lovili plůdkové rybníky už v srpnu, protože začínaly vysychat,“ sdělil ředitel Rybníkářství Pohořelice Václav Jelínek.

Co naopak rybníkáře potěšilo, byl zvýšený odbyt během roku.

Po výlovu Vrkoče je čeká ještě spousta práce na dalších třech rybnících s tržní rybou. S výlovem Vrkoče skončí rybáři až v neděli večer.

K téměř stošedesátihektarovému rybníku si našli jen v sobotu cestu tisíce lidí. Čekal je bohatý program. Kromě stánků a kolotočů, tedy vedlejších produktů tradičního výlovu, zhlédli návštěvníci ze břehu průběh výlov v přímém přenosu. Dozvěděli se rovněž mnoho zajímavostí ze života obyvatel vodního království.

Na své si přišly i myslné jazýčky. Dali si říct i ti, kteří rybím pokrmům příliš neholdují. Stánkaři vyrukovali s rozličnými rybími specialitami. Bolen na slanině a cibuli, tolstolobik na houbách, kapří hranolky či amur po cikánsku – to je jen stručný výběr nabízených pokrmů, nad nimiž se návštěvníkům akce jen sbíhali sliny.